Preventivní vlak zamíří letos také do Brna

BRNO | Úspěšný projekt Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a společnosti ČD Cargo „Preventivní vlak bezpečné železnice“ pokračuje i v letošním roce.

Preventivní vlak | repro: zeleznicar.cd.cz

Jarní část byla zahájena v dubnu na Liberecku, kde vlak postupně navštívil tři města – Frýdlant v Čechách, Liberec a Českou Lípu. Nyní se Preventivní vlak přesune také na jižní Moravu, kde bude součástí programu 20. ročníku Brněnských dnů bez úrazů. Cílem projektu je varovat děti a mladistvé před nebezpečím na železnici a snížit počet nehod.

Preventivní vlak bude součástí Brněnských dnů bez úrazů již potřetí. Město Brno projevilo zájem o jeho prezentaci na této akci poprvé v roce 2017. Tehdy preventivním vlakem prošlo 734 mladých lidí, v roce 2018 jich bylo 738. Zájem je vysoký, a proto je vzhledem ke kapacitě vlaku letos zdvojnásoben počet dnů, kdy bude speciálně upravená souprava v brněnské metropoli k dispozici. V železniční stanici Brno – Královo Pole se Preventivní vlak představí od 4. do 6. června a poté ještě od 11. do 13. června.

„Každoroční statistiky nehod jsou pro České dráhy stále silným impulzem pokračovat právě v aktivitách v oblasti prevence. Z praxe víme, že většina nehod vzniká zcela zbytečně, ve většině případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace. Proto chceme dětem a mladým lidem ukázat, jaká nebezpečí jim na železnici a v jejím okolí hrozí a jak tragické mohou být následky,“ říká Elen Mátéová, manažerka projektu.

Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se při uplynulých ročnících velmi osvědčila. Odehrává se na vlakovém nádraží a v prostorách speciálně upravených vagonů. Program začíná v kinovoze, kde je účastníkům promítán hraný dokument „To nedáš! 2“, který měl premiéru na podzim loňského roku a připravily ho ČD společně se SŽDC. Druhým stanovištěm je konferenční vůz, kde má přednášku vyšetřovatel ČD, nebo SŽDC a návštěvníci zde také uvidí fotografie a krátká videa z reálných nehod. Na posledním stanovišti jsou pak drážní hasiči SŽDC s ukázkami své práce a první pomoci.

České dráhy Preventivní vlak pořádají od roku 2007. Je určený pro žáky základních škol a studenty středních škol a učilišť. Letos na jaře už Preventivní vlak vyrazil na svou dvacátou cestu po regionech. Za 12 let unikátním vlakem prošlo 24 tisíc mladých lidí.