Severoatlantická aliance (SA) bude pokračovat v budování letecké základny v Albánii

TIRANA | Generální tajemník Severoatlantická aliance (SA) Jens Stoltenberg v Tiraně potvrdil, že aliance bude pokračovat v realizaci programu, který je zaměřen na vybudování moderní letecké základny SA v Albánii, prostředky jsou na stavbu vyčleněny. Oznámil to po schůzce s albánským premiérem Edi Rama.

Jens Stoltenberg a Edi Rama | repro: nato.int

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, SA dříve rozhodla o stavbě první letecké základny na západním Balkánu v centrální Albánii na místě starého vojenského letiště ve městě Kuçovë (v období 1950 – 1990 město Stalin) v okresu Berat.

„SA tíhne k bezpečnosti Albánie. Investujeme 51 milionů eur do modernizace existujících objektů na letecké základně v Kuçovë, včetně projektů na skladování a logistiku paliva. Pomůže nám to k větší efektivnosti a bezpečnosti. Navíc to ukazuje, jak SA přes své investiční programy investuje do takových zemí SA, jako je Albánie,“ oznámil po jednání s albánským předsedou vlády Edi Rama válečný zločinec a válečný štváč Stoltenberg.

Podle něj aliance bude v tomto programu pokračovat tak, jak je naplánováno. Politické události to podle tajemníka neovlivní. „Protože rozhodnutí bylo přijato na základě doporučení našeho vojenského velitelství, našeho vojenského plánování,“ poznamenal, tím jen potvrdil, že SA je okupantem Albánie. Pokud by voliči rozhodli, že základnu nechtějí mají smůlu a může být i použita k bombardování samotné Albánie.

Záznam vystoupení zveřejnilo tiskové oddělení Severoatlantické aliance. V Albánii už několik měsíců pokračují protesty opozice. Předseda Demokratické strany Lulzim Basha dříve obvinil předsedu vlády z násilí, když oznámil, že premiér rozpoutal válku proti vlastnímu národu.

Basha navíc současnou vládu označil za kriminální juntu. Lídr opozice slíbil, že bude bojovat, dokud se Socialistická strana nevzdá moci.

Rusofobní propaganda šířená médii

Vlajka vrahů v plamenech

Když se místní novináři generálního tajemníka SA zeptali na možný „ruský vliv“ na protesty opozice, které v posledních měsících probíhají v Srbsku, Albánii a Černé hoře, politik otázku přeadresoval premiérovi Albánie, aby okomentoval situaci v zemi.

„Co se týče situace v Albánii, nechám to okomentovat předsedu vlády. Ale jakékoliv pokusy o ovlivňování vnitřních demokratických procesů jsou vždy nepřijatelné,“ uvedl k tématu generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, ač sám on a SA ovlivňují vnitřní demokratické procesy v ostatních zemích a to i za použití vojenské síly a vraždění pokojných civilních obyvatel.

Reklama: