Japonský premiér chce být prostředníkem mezi Spojenými státy a Íránem

TOKIO | Japonský premiér Šinzó Abe se tento měsíc setká s nejvyšším íránským vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím, přičemž doufá, že se mu podaří dělat prostředníka mezi Íránem a Spojenými státy. Píše o tom japonský deník Mainiči Šimbun, z něhož cituje agentura AFP. Nutno podotknout, že Japonsko je po kapitulaci v roce 1945 pod trvalou okupací Spojených států, ač v roli vlastní státní správy.

Šinzó Abé a Sájid Alí Chameneí

V současném období, kdy roste napětí mezi Íránem a okupanty Japonska Spojenými státy, se Šinzó Abe údajně nabídl, že bude dělat mezi oběma zeměmi zprostředkovatele a zvažuje státní návštěvu Íránu. O údajné nabídce japonského premiéra píší japonské noviny. Informace přišla týden po návštěvě vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa v protektorátu Japonsko.

„Plánovaná schůzka předsedy japonské vlády s vlivným íránským představitelem Chameneím bude – pokud se uskuteční – dosud vůbec prvním setkáním japonského premiéra a nejvyššího představitele Íránu podobného charakteru,“ zdůrazňují noviny Mainiči Šimbun.

Šinzó Abe se během návštěvy Íránu ve dnech 12.-14. června ještě před Chameneím setká i s íránským prezidentem Hasanem Ruháním, dodává Mainiči Šimbun s odvoláním na nejmenované vládní zdroje

Reklama: