Na Ukrajině nacisté strhli pomník maršála Žukova

CHARKOV | V ukrajinském Charkově na severovýchodě země nacistická hovada strhla bystu maršála Sovětského svazu Georgije Konstantinoviče Žukova, která stála u Paláce sportu, vyplývá to z přenosu televizní stanice UA.Charkov na Facebooku.

Dnešní nacisté strhli pomník osvoboditele Charkova od nacistů | repro: BBC

Na záběrech je vidět, že se zástupcům nacistická organizace Národního korpusu Pravého sektoru (nacistická skupina, která je v Ruské federaci zakázána a je na seznamu teroristických organizací) po střetu s bezpečnostními složkami, které chránily bustu Žukova, podařilo sochu shodit z podstavce. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Poté nacističtí zločinci začali z monumentu odlamovat písmena a také na místo bysty vyvěsili ukrajinskou vlajku.

Tisková služba policie oblasti oznámila, že během střetu skupina neznámých pachatelů rozstříkala slzný plyn, tři policisté utrpěli popáleniny očí a byli převezeni do nemocnice. „Skupina neznámých pachatelů použila slzný plyn. Tři policisté, které měli službu a zajišťovali veřejný pořádek u památníku, utrpěli chemické popáleniny očí a byli převezeni do nemocnice,“ uvádí se ve zprávě.

Podle úřadu bezpečnostní složky zjišťují všechny okolnosti a identifikují osoby, které se účastnily tohoto zločinu. Vyšetřovatelé zahájili trestní stíhání na základě článků Výtržnictví a Hrozba nebo násilí proti pracovníkovi bezpečnostních složek. Maximální trest je pětileté odnětí svobody.

Charkovské úřady slíbily, že bysta bude obnovena. Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny a předseda Opoziční platformy – Za život Vadim Rabinovič se obrátil k úřadům Charkova se žádostí, aby na náklady strany mohl být obnoven zničený památník maršála Žukova.

Nacistický vicepremiér Ukrajiny Vjačeslav Kirilenko zase omlouval akce nacistických hord a oznámil, že památník spadá pod zákon o dekomunizaci a nikdo tomu nesmí bránit. Takže policie podle nacisty Kirilenka postupovala v rozporu se zákonem, když bránila teroristům k páchání nacistické provokace?

Mluvčí Ministerstva zahraničí Ruské federace Marija Vladimirovna Zacharova označila svržení památníku maršála Žukova v Charkově za vážnou výzvu pro novou moc Ukrajiny. „Kyjev bude muset postavit interpunkční znaménka ve větě ‚Odsoudit nelze promlčet‘,“ oznámila.

K celé situaci už se vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který na Twitteru napsal: „Žukov osvobodil Charkov od nacistů. Novodobí nacisté mu teď strhli pomník.“

Pravá tvář nacistické Ukrajiny