V Lyonu se připojily k protestům žlutých vest i zdravotní sestry

LYON | V sobotu 1. června do ulic Lyonu vyšly stovky demonstrantů hnutí tzv. žlutých vest. K protestům se připojili nemocniční zaměstnanci, kteří vystupují proti pracovním podmínkám ve veřejných nemocnicích. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zdravotní sestry požadovaly více finančních prostředků a více personálních alokací. Pochod začal na Croix-Rousse a byl zakončen projevem v Nemocnici Edouarda Herriota. Po volbách do Evropského parlamentu uplynul týden, hnutí tzv. žlutých vest organizovalo další protesty v několika francouzských městech.

Výsledky voleb do Evropského parlamentu, které se konaly na konci května, žluté vesty zklamaly. Jejich kandidáti nezískali ani jedno procento hlasů a nepřekonali pětiprocentní hranici nezbytnou pro získání křesel v Evropském parlamentu.

Žluté vesty budou nyní muset pokrýt všechny náklady na volební kampaň, protože jsou kompenzovány pouze těm politickým stranám, které byly schopny získat alespoň 3 % hlasů.

Z pochodu


Od 17. listopadu se demonstrace konají ve Francii každou sobotu. V tomto období proběhlo v hlavním městě a regionech celkem 47 695 protestů. Podle ministerstva vnitra během šesti měsíců nepokojů utrpělo zranění 2448 demonstrantů a 1797 policistů a četníků.
Někteří demonstranti věří, že jejich zranění byla způsobena použitím gumových kulek policií. Mezi oběti nepokojů patří čtyřicetiletý zaměstnanec stavební firmy a ideolog protestů Jerome Rodriguez, kterému vyrazili oko.
Začátek demonstrací na podzim roku 2018 byl způsoben zvýšením tarifů na pohonné hmoty a rychlostní limity na provinčních silnicích. Neformálním vůdcem hnutí se stal 33letý řidič kamionu Eric Drouet.
Současně si opoziční hnutí vybralo motocyklovou reflexní vestu jako uniformu pro své aktivisty. Od té doby protestující rozšířili své požadavky, aby zahrnuli nejen socioekonomické otázky, ale i politické otázky.