V Rusku komentovali návrh Spojených států o Bašáru al-Asadovi

MOSKVA | Kreml vyzval k opatrnějšímu pohledu na informace o návrhu Spojených států (SS) ohledně uznání legitimity syrského prezidenta Bašára al-Asada, když bude Moskva souhlasit se zadržováním íránského vlivu v Sýrii, sdělil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov.

Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

„Nechtěl bych teď předbíhat, nebudu to dělat. Chci vyzvat všechny k větší opatrnosti ohledně, řekněme, filtrace různých zpráv na objednávku, včetně falešných, kterých bude v informačním prostoru určitě hodně,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič novinářům na žádost o komentář k informacím v médiích o amerických podmínkách uznání Bašára al-Asada.

Saúdský list Asharq Al-Awsat dříve s odkazem na západní diplomatické zdroje naspal, že SS a Izrael hodlají navrhnout Rusku během třístranné schůzky v Jeruzalému uznání legitimity syrského prezidenta a zrušení sankcí proti syrské vládě, souhlasí-li Moskva s omezením íránského vlivu v této zemi.

Dmitrij Sergejevič Peskov rovněž věnoval pozornost tweetu amerického vůdce Donalda Johna Trumpa, který napsal, že se mluví o tom, že Rusko, Sýrie a v menší míře Írán mocně bombardují syrskou provincii Idlib, což má za následek smrt civilistů. Jiné poznámky, ze kterých by se dalo pochopit, o koho konkrétně jde, kdo o tom „mluví“, nenásledovaly. Během pozdějšího rozhovoru s novináři DJ Trump prohlásil, že se mu nelíbí to, co se děje v Idlibu.

„V Idlibu je i nadále velká koncentrace teroristů a bojovníků, kteří využívají této koncentrace pro zasazení úderů, jak na civilní objekty, tak za účelem různých agresivních výpadů proti ruským vojenským objektům, tahle situace je nepřijatelná,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič novinářům.

Uvedl, že Rusko nyní spolupracuje s tureckou stranou, která právě odpovídá za to, aby podobné útoky nepocházely z Idlibu. „Víte, že v tomto směru existují dohody uzavřené v Soči, pracuje se na tom, ale ostřelování ze strany teroristů z Idlibu je samozřejmě nepřijatelné a jsou přijímána opatření k neutralizaci těchto palebných pozic,“ upřesnil Dmitrij Sergejevič Peskov.


Na základě výsledků jednání prezidentů Ruské federace a Turecka, zemí odpovídajících za příměří v Syrské arabské republice, ministři dvou zemí podepsali 17. září minulého roku v Soči memorandum o stabilizaci situace v zóně deeskalace v Idlibu a dohodli se na vytvoření demilitarizované zóny.
Na území provincie Idlib se nachází více než deset různých útvarů.
Největším z nich je unie protureckých skupin Národní fronta osvobození a teroristická skupina Džabhat an-Nusrá (v Rusku zakázána).
Podle různých údajů se v provincii Idlib nachází asi 30 tisíc teroristů včetně zahraničních žoldáků.
V květnu náčelník ruského Centra pro smíření znepřátelených stran v Sýrii Viktor Mefodevič Kupčišin sdělil, že bojovníci dvakrát ostřelovali základnu Hmímím v Sýrii za použití raketometů.
Ministr zahraničních věcí RF Sergej Viktorovič Lavrov prohlásil, že v Idlibu se zakopala Džabhat an-Nusrá pod novým názvem Haját Tahrír aš-Šám, která ostřeluje i stanoviště syrské armády, i obydlené obce, i ruskou základnu Hmímím. Dodal, že bojovníci dostali odpověď a budou dostávat odpověď i nadále, ale toto teroristické hnízdo musí být zlikvidováno i s kořeny.