U Berlína hoří. Hasiči jen přihlížejí

BERLÍN | Obrovský lesní požár, který v pondělí vypukl poblíž německého Berlína, pořádně trápí hasiče. Ti mohou zasahovat totiž jen omezeně, a to z toho důvodu, že je postižená oblast plná munice. Mohlo by se tak stát, že dojde k výbuchu. Informovala o tom agentura DPA.

Ilustrační snímek

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak tento požár měl vypuknout na ploše, která je svým rozsahem srovnatelná s rozlohou berlínské čtvrti Wannsee. Plameny se navíc šíří dál a hasiči s tím nemohou nic moc dělat. Jen přihlíží. Kdo to zapálil?

Agentura uvádí, že daná munice pochází z různých dob. Část z ní totiž zřejmě spadá do dob druhé světové války. Zbytek by však mohl pocházet z období, kdy tato oblast patřila pod sféru vlivu Sovětského svazu a jeho armády. Je tedy jasné, že pohyb hasičů v zasaženém lese je velmi omezený, což celou akci značně komplikuje.

„Dnes přehodnotíme situaci a pak se rozhodneme, kde bychom mohli znovu začít hasit,“ prohlásil včera mluvčí braniborských hasičů.

Co se týče konkrétních oblastí, pak agentura informovala, že lesní požár vypukl mezi Jüterbogem a Hennickendorfem. Na prvním místě požár zuří na 250 hektarech a na tom druhém je pak zasaženo dalších 60 hektarů.

„Oblast kolem Jüterbogu byla po dlouhá léta uzavřena právě kvůli nebezpečí nevybuchlé munice,“ dodal k věci mluvčí.

Skutečnost, že hasiči mohou vstupovat pouze na určitá místa, kde se snaží požár zneškodnit, je prý podle mluvčího normálním postupem. Podle jeho názoru tak musí být hasiči kvůli dané munici trpěliví. V současné době se zatím neví, co se stalo příčinou tohoto rozsáhlého požáru.

Celou situace také velmi komplikuje extrémně teplé a suché počasí. Vysoké teploty tak hasičům příliš nehrají do karet. Podle předpovědí se navíc žádná změna počasí neočekává.


Munice z druhé světové války však netrápí jen Německo. Nedávno se podobný případ, kdy byly objeveny její zásoby, odehrál i v České republice.
Na konci května totiž byla během výkopových prací na Atletickém stadionu v Plzni ve Vejprnické ulici nalezena puma. Policie se tak rozhodla evakuovat 20 tisíc lidí a přilehlou oblast uzavřít.
Uvádí se, že nalezená puma byla dlouhá asi 100 centimetrů a zřejmě patřila k munici z dob 2. světové války. Podle médií se údajně jednalo o 500 LB zápalnou pumu, která mohla obsahovat kolem 220 kilogramů zápalné směsi obsahující především fosfor.

Reklama: