Chtějí uprchnout z pekla: Ukrajinci začali masově navštěvovat Novoruskou unii, aby si v DLR a LLR vyřídili ruské pasy

DONĚCK | Podle posledních zjištění Ukrajinci začali masově navštěvovat Doněckou a Luhanskou republiku, které tvoří Novoruskou unii, aby si tam vyřídili ruské občanství a pas Ruské federace, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Cestovní pas občana Ruské federace

Jak mají do budoucna plány s novým občanstvím a jaké následky bude mít tento jev, je už otázka pro kompetentní osoby, ale zatím ukrajinské média a analytici s hrůzou komentují tento nejnovější „trend“. Nový prezident Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj zatím nereagoval. Ono přeformátovat se z role komika do role prezidenta „loutky“ není jen tak.

V Rusku také zatím příliš nekomentují tento jev, ale si všimli, že zájem o ruské občanství mezi občany Ukrajiny rapidně narostl.

První zástupce předsedy Výboru Státní dumy pro záležitosti Společenství nezávislých států euroasijské integraci a vztahy s krajany Konstantin Fedorovič Zatulin v rozhovoru pro domácí média zdůraznil, že v současnosti ukrajinští občané doslova okupují migrační střediska v Doněcké a Luhanské lidové republice se snahou vyřídit si ruské občanství a doklady.

Někteří si zvolili komplikovanější, ale jistější cestu. Nejprve žádají o občanství Doněcké nebo Luhanské republiky, protože si myslí, že takto rychleji získají pak ruské pasy. I Konstantin Fedorovič Zatulin potvrdil, že v současnosti osoba, která žádá o ruské občanství a má již pas Luhanské nebo Doněcké lidové republiky, tak získá rychleji a přednostněji ruské občanství a pas.

Zatulin, Konstantin Fedorovič uvedl, že v Doněcké lidové republice z 2,5 milionů obyvatel má pouze 500 tisíc Doněcké občanství. Nicméně poté, co prezident Vladimir Vladimirovič Putin podepsal nařízení o zjednodušeném získání ruského občanství pro osoby, které mají občanství doněcké, zájem občanství DLR se mnohonásobně zvýšil.

„V současnosti registrujeme obrovský nárůst počtu lidí, kteří si přejí získat ruské, ale i Doněcké či Luhanské občanství. Přitom mnozí lidé nejsou občany těchto republik. Je to velmi špatná zpráva pro nového ukrajinského prezidenta. Mnozí občané Ukrajiny hodlají získat občanství Doněcké nebo Luhanské republiky, aby pak získali ruské občanství,“ vysvětlil Konstantin Fedorovič Zatulin, kterého cituje redaktor slovenského deníku HlavnéSprávy.sk Eugen Rusnák.

Ruský politik apeloval na současné vedení Ukrajiny, aby konečně vzalo rozum do hrsti a přestalo tlačit do propasti vlastní občany, vždyť právě proto si chtějí pořídit cizí občanství, aby mohli, jak zdůraznil, uprchnout z tohoto pekla.