Koho nová celní válka zabolí více? Spojené státy americké nebo Spojené státy mexické?

MEXICO CITY | Vůdce Spojených států (SS) amerických Donald Trump pohrozil Mexickým spojeným státům cly ve výši 5 % až 25 % na mexické zboží, nepodniknou-li mexické úřady nic pro zastavení invaze migrantů přes hranici SS. Tak tvrdé opatření může mít nečekané následky.

Ilustrace

Po této hrozbě vůdce DJ Trump na Twitteru napsal, že nespatří-li viditelné výsledky, zavede cla 10. června. Obvinil rovněž Mexiko ze zneužívání dobromyslnosti Washingtonu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„V obou zemích prohrají podnikatelé. Nejvíce ale prohrají společnosti, které díky Trumpovým sankcím proti Číně plánovaly, že se usídlí v Mexiku, jako například Apple. Narušuje to jejich plány a vytváří velkou nestabilitu,“ řekl v rozhovoru pro Sputnik Paul Ivan Caballero Aguilar, ekonomický a finanční koordinátor Agentury pro strategické projekty státu Quintana Roo (Agepro).

Odborník dodal, že DJ Trump příliš často používá finanční omezení jako způsob někoho potrestat, což vyvolává nedůvěru ke všem dvoustranným dohodám, které jeho země podepsala. „Dovolím si vyslovit předpoklad, že může ohrozit dokonce dohodu o volném obchodu mezi SS, Kanadou a Mexikem. Vyvolává stále méně důvěry,“ řekl Caballero Aguilar.

V posledních desetiletích byly SS hlavním investorem do mexické ekonomiky s celkovou částkou investic 249,911 miliard dolarů, čili téměř 50 % nahromaděných přímých zahraničních investic. Tato čísla uvádí Hlavní správa pro zahraniční investice Ministerstva ekonomiky Spojených států mexických (SSM).

A proto se ekonom domnívá, že bude-li Trumpova hrozba realizována, největší škodu utrpí právě Mexiko. Některé sektory ekonomiky SS ale také pocítí její následky. „Existuje řada amerických potravin, které pravidelně konzumujeme. Mexický lid pocítí jejich nedostatek. Zemědělský sektor Spojených států tím ale také utrpí, když bude Mexiko reagovat analogickým způsobem,“ řekl ekonom.

Mexiko je druhým největším obchodním partnerem SS v oblasti zemědělství, 11 % importu SS se uskutečňuje severně od Rio Bravo. Kromě toho připadá 13 % zemědělského exportu Spojených států na Mexiko.

Ze své strany jsou Spojené státy hlavním obchodním partnerem Mexika v tomto sektoru ekonomiky. Skoro 80 % mexického exportu zemědělských výrobků připadá na SS, oznámily webové stránky velvyslanectví SS v Mexiku.

Proto jedním ze sektorů, které mohou utrpět značné škody v případě, když budou realizována Trumpem vyhlášená opatření, je americké zemědělství. Právě v tomto sektoru je soustředěno 35 % voličů, kteří prezidenta podporují.

„To je hrozba ze strany člověka, který jak plnil svá šílená rozhodnutí, tak na ně i zapomínal. Problém je v tom, že když tentokrát hrozbu nesplní, bude muset zaplatit velmi vysokou politickou cenu. Myslím si, že tentokrát ji skutečně plánuje splnit, nezvýší ale cla na 25 %, protože to způsobí vážnou krizi. Sám se do toho vložil, nedůvěřují mu na 100 %, jeho pověst bude před volbami značně poškozena, když nesplní to, co slíbil,“ řekl Caballero Aguilar.

Na burzách byl po prezidentově tweetu zaznamenán prudký pokles. Dow Jones ztratil 123,57 bodu, čili 0,49 %, a index S&P se snížil o 22,71 bodů, čili o 0,81 %. Nasdaq Composite se snížil o 96,77 bodu, čili o 1,28 %. Mexická burza cenných papírů (BMV) oznámila pokles o 2 %.

„To je velmi choulostivá otázka, musíme se podívat, jak se budou události vyvíjet dál. Když bude tato hrozba realizována, bude to mít značný vliv na trh cenných papírů, americká měna stoupne v ceně,“ řekl v závěru ekonom – (zdroj).

Reklama: