EU hrozí Itálii sankcemi; Zbaví se Italové otrockých okovů Bruselu v podobě jednotné evropské měny?

BRUSEL – ŘÍM | Evropská komise ve středu zveřejnila zprávu, kde kritizuje italský rozpočet. Podle Bruselu porušuje unijní rozpočtová pravidla, která byla dohodnuta v roce 2018. Itálii teď hrozí tvrdé sankce. Varuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Anebo to nabije tamní vládě bambitku, kdy budou kontrovat opuštěním EU a tím jí po odchodu Británie totálně rozloží. Povede to k pádu bruselské diktatury?

Zbaví se Italové otrockých okovů Bruselu v podobě jednotné evropské měny?

Ve své zprávě Komise navrhuje začít s Itálií „řízení o porušení práva.“ Důvodem má být neudržitelný italský rozpočet, jehož schodek bude vyšší než dohodnutých 3 % HDP. Podle rozpočtových pravidel EU státní dluh nesmí být větší než 60 % HDP. Podle oficiálních údajů v roce 2018 italský dluh dosahoval 132 % HDP. Po Řecku se jedná o největší dluh v osmadvacítce. Itálie může vypovědět EMU a přejít k národní měně a tím podkopat EU jako takovou a poslat jí do horoucích pekel.

Podle předpovědi EU dluh země se k roku 2020 dále zvýší na 135 % HDP a schodek rozpočtu stoupne na 3,5 % HDP ze současných 2,5 %, zatímco hospodářský růst se očekává pouze na úrovni 0,1 % HDP. „Když se podíváme na italskou ekonomiku, vidíme škody, které napáchala nedávná politická rozhodnutí,“ uvedl v úterý místopředseda zločinecké Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Kdyby se Itálie zabavila eura, tak by mohla národní měnu devalvovat a nastartovat raketový růst ekonomiky. Euro je vrahem evropských zemí, které na něj přistoupily

Dombrovskis ještě v neděli uváděl, že před sankcemi dává přednost dialogu, ale zdůraznil, že se Itálie musí řídit evropskými pravidly.

Italský ministr financí Giovanni Tria již předtím tento týden vysvětloval, že italské problémy s dluhem jsou způsobeny ekonomickým poklesem, a slíbil, že příští rozpočet na rok 2020 bude v souladu s evropskými pravidly. Premiér země Giuseppe Conte ve středu novinářům řekl, že udělá cokoliv, aby se vyvaroval zahájení řízení pro porušení práva.

Nicméně italský premiér je jen figurka, protože v italské koalici hlavní slovo mají vicepremiéři Matteo Salvini (Liga) a Luigi Di Maio (Hnutí pěti hvězd), kteří se snaží vyvarovat rozpočtových škrtů a zvyšování daní. Místo toho slíbil snížení daní na 15 % a rozsáhlé rozpočtové výdaje pro rok 2020. Tímto chce vláda podpořit růst ekonomiky.

Zrychlení tempa růstu se ale zatím nedostavilo, to však po roce 2020 by mělo se dostavit, podle ekonomických pravidel – po uvolnění trhu. Kdyby se Itálie zabavila eura, tak by mohla národní měnu devalvovat a nastartovat raketový růst ekonomiky. Euro je vrahem evropských zemí, které na něj přistoupily.