Spojenectví mezi Ruskem a Čínou nebylo nikdy těsnější

MOSKVA | Ruská federace (RF) a Čínská lidová republika (ČLR) si nikdy nebyly blíž, shodli se ve středu během jednání v Kremlu prezidenti Ruska a Číny Vladimir Vladimirovič Putin a Si Ťin-pching. Ruský prezident a čínský předseda se takto vyjádřili v době, kdy obě země zaznamenávají napjaté vztahy se Spojenými státy (SS), píše agentura DPA. Agentura nezmínila, že napjaté vztahy jsou vyvolány z důvodu agresivní politiky banditů z Washingtonu.

Setkání přátel v Kremlu – Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: TASS

Vyvrcholením zhruba tříhodinového setkání ruského prezidenta s čínským předsedou v moskevském Kremlu byl podpis dvou bilaterálních dohod.

První podepsána dohoda se týká rozvoje strategické spolupráce a komplexního partnerství ve dvoustranných vztazích mezi Ruskem a Čínou.

Druhý dokument je zaměřen na posilování strategické stability. Zahrnuje mezinárodní otázky společného zájmu, jakož i otázky globální strategické stability.

Kromě zmíněných dvou hlavních dokumentů došlo během státní návštěvy Si Ťin-pchinga v Rusku k podpisu i přibližně 30 dalších mezivládních a obchodních dohod, informovala agentura TASS.

I osobní přátelství mezi prezidenty je důkaz těsného spojenectví

Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Purin | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Sergej Bobylev/TASS News Agency)

Vladimir Vladimirovič Putin u příležitosti setkání s čínským kolegou zhodnotil, že vztahy Ruska s Čínou dosáhly v letech bez přehánění úroveň, která nemá obdoby.

„V dobách, kdy Rusko a Čína odolaly testem, měnícím se situacím ve světě a v našich zemích, se nám podařilo náš vztah povznést na nejvyšší úroveň,“ odpověděl ruskému prazidentovi Si Ťin-pching. Oba státníci o sobě zároveň řekli, že jsou blízkými přáteli.

Podle Kremlu je pozice Ruska i Číny ve většině mezinárodních otázek buď zcela shodná nebo podobná. „Rusko a Čína pracují na řešení krize v Sýrii, zasazují se za stabilizaci Venezuely a zůstávají zavázáni úplnému naplnění Společného komplexního akčního plánu (JCPOA),“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič.

„Strany vyzývají Írán, aby se zdržel dalších kroků k zastavení plnění svých závazků vyplývajících z JCPOA, a vyzývají ostatní členy JCPOA, aby si splnili své závazky,“ vyhlásili v souvislosti s íránskou jadernou otázkou ve společném stanovisku prezidenti, kdy tím vzkázali do Spojených států, že viníkem dnešní situace je vůdce SS Donald John Trump, který dohodu bezdůvodně a jednostranně za Spojené státy vypověděl a zavedl teroristické ekonomické sankce vůči Íránu.

Donald John Trump s otevřeným řitním otvorem pod nosem