Jeden ruský blbec s mandátem poslance něco navrhl a většina českých poslanců se může podělat!

PRAHA | Jednalo se o nepřípustné použitím síly proti Československu v roce 1968 a s další setrvávání sovětských vojsk na československém území bylo neospravedlnitelným, tak odpověděla oficiálně Ruská federace prostřednictvím ruského velvyslanectví v Praze na jednání českých poslanců, kteří se zabývali návrhem jednoho ruského vyšinutého komunisty, který se Operace Dunaj a vtržení do ČSSR účastnil, že by chtěl být válečný hrdina. Daný zákon by ale byl v Rusku nelegální jelikož by porušoval Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci ze srpna 1993.

Miloš Zeman a Vladimir Vladimirovič Putin | reprofoto: cz.sputniknews.com

Ruské velvyslanectví v Praze na svých oficiálních stránkách na Twitteru a Facebooku zveřejnilo stanovisko k událostem roku 1968 v Československu v souvislosti s obavami českého ministerstva zahraničí o navrhovaném ruskou komunistickou stranou zákona, který má za cíl uznat účastníky sovětské okupace Československa v roce 1968 za válečné veterány.

„Oficiální pozice Ruské federace k událostem v Československu v roce 1968 je zakotvena v preambuli Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací z roku 1993 a zůstává neměnná“, píše se ve příspěvku, na který odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Smlouva mezi Českou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci je podepsána prezidenty obou zemí v srpnu 1993. Preambule tohoto dokumentu odkazuje na společnou touhu definitivně skoncovat s totalitní minulostí spojenou s nepřípustným použitím síly proti Československu v roce 1968 a s dalším neospravedlnitelným setrváváním sovětských vojsk na československém území, jehož materiální důsledky jsou řešeny příslušnou dohodou z 1. dubna 1992.

Ruský velvyslanec povolán na Pražský hrad

Zdeněk Vondráček, Miloš Zeman, Alexandr Vladimirovič Zmejevskij, a Václav Klaus

Dříve bylo oznámeno, že prezident České republiky Miloš Zeman si na 13. června pozval velvyslance Ruské federace v České republice Alexandra Vladimiroviče Zmejevského, aby mu poskytl vysvětlení k připravovanému návrhu zákona Komunistickou stranou Státní dumy, který uděluje status válečných veteránů i personálu Ozbrojených sil SSSR mířících do Československa v srpnu 1968. Oznámil to na své stránce na Twitteru tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Komunisté jsou však v Rusku v opozici a celkem marginální.

„Pan prezident si pozval na čtvrtek 13. června 2019 na Pražský hrad velvyslance Ruské federace Alexandra Zmejevského. Bude žádat vysvětlení ve věci návrhu ruského federálního zákona, který uděluje status válečných veteránů i účastníkům okupace ČSSR v roce 1968,“ napsal na twitteru doslova Jiří Ovčáček.

Pozice Ministerstva zahraničních věcí ČR

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjádřilo ve zvláštním prohlášení znepokojení s iniciativou ruské komunistické strany v Rusku.

Zájem zahraničního ministerstva byl způsoben formulací, podle které by měl být status válečných veteránů udělen bývalým vojákům Ozbrojených sil SSSR za plněním úkolů při potlačení pokusu o státní převrat a při zabezpečení stabilizace situace v ČSSR po dobu rozsáhlé vojensko-strategické operace vojsky členských států Varšavské smlouvy od 21. srpna do listopadu 1968.

„Československo bylo v srpnu 1968 okupováno Sovětským svazem a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Čeští poslanci odsoudili návrh zákona ruských komunistů o veteránech

Fialová Milka Němcová – Skorodůchodkyně z Vysočiny | foto: ods.cz

Čeští poslanci odsoudili ve středu návrh ruského zákona, který by uznal vojáků, kteří se v roce 1968 zúčastnili okupaci Československa, za válečných veteránů, informují lživě Novinky.cz, jelikož to není návrh zákona předložený Ruskou vládou, proto to není návrh ruského zákona, nýbrž jen návrh tamních komunistů.

Ve stejné rusofobní propagandě se neslo i poslanecké odsouzení v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, jelikož poslanci jednali, tak jako by daný zákon předložila vláda Ruské federace do Stání dumy, a nikoliv že byl předložen jedním pomateným ruským blbečkem, který se navíc na okupaci sám podílel.

„Rusko chce podle názoru poslanců tímto krokem přepisovat a falšovat dějiny,“ cituje český hovnomet na Slovensku TASR na webu Teraz.sk.

„Byla to okupace. Byl to vojenský akt a porušení mezinárodního práva. Je to testovací balónek, kterým si Rusko znovu testuje, kam až může sahat území jeho vlivu,“ lhala, šířila nenávist a rusofobní propagandu na plénu Sněmovny poslankyně Občanské demokratické strany (ODS) Miroslava Němcová, která je však svou hysterií a vyšinutostí známa. S komunistickým předkladatelem zákona v Rusku by si ruku mohla podat.

Přijetí navrhovaného zákona by podle poslanců znamenalo vážné porušení smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Českem a Ruskem z roku 1993, ale s tím souhlasila i Ruská federace oficiálním prohlášení ruského velvyslanectví v Praze. Proto se jednalo jen o hysterii českých rusofobních poslanců, kteří si tak honili tričko a malé ego.