Slovenský rozvědčík SIS, kterého unesli v Mali, se ozval

BAMAKO | Bývalého příslušníka Slovenské informační služby (SIS) Ľuboše Kosíka unesli v africkém Mali v lednu. Dosud o něm nebyly žádné zprávy, ale 4. června se bývalý rozvědčík ozval a uvedl, že žije a je mimo nebezpečí. „Unesli mě, ale už jsem v pořádku,“ uvedl Kosík pro slovenský portál denník SME, ze kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ľuboš Kosík | repro: TVnoviny.sk

Ľuboš Kosík se údajně nacházel v africké zemi od listopadu roku 2016, když byl zadržen na základě zatykače, který vydala Slovenská republika. Po dvou letech ve vězení byl propuštěn, i když SR žádala o jeho vydání.

Ze Slovenska Kosík odjel předtím, než byl odsouzen k 14 letům vězení a pokutě 100 tisíc eur za falšování směnek. Pokutu nezaplatil, proto ho Specializovaný trestní soud v Pezinku 12. listopadu 2018 odsoudil na další čtyři roky. Verdikt ještě není pravomocný a bude o něm rozhodovat Nejvyšší soud SR.

Dne 22. ledna agentura AFP s odvoláním na Youssoufa Keita, právníka bývalého příslušníka SIS, informovala, že byl unesen ze svého domu v hlavním městě Mali Bamaku ozbrojenými muži.


Během svého věznění v Mali Kosík nahrál video vzkaz, ve kterém uvedl, že má závažné informace ohledně únosu syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče z roku 1995.
Akce údajně měla posloužit k diskreditaci Michala Kováče, který se dostal do sporu se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem.
Podle obžaloby byl Kosík součástí pětičlenné skupiny, která Kováčova syna vytáhla z automobilu za obcí Svätý Jur. Šéfem skupiny měl být Michal Hrbáček, který podléhal přímo náměstku ředitele SIS Jaroslavu Svěchotovi.
Hlavním obviněným je tehdejší šéf tajné služby Ivan Lexa.
V roce 1994 Interpol vydal mezinárodní zatykač na Michala Kováče ml. v rámci kauzy Technopol.
V té době se Kováč starší dostal do ostrého sporu s tehdejším premiérem Mečiarem.
Kováče ml. unesli a opilého odvezli do Rakouska, kde ho zadržela policie (v únoru 1996 Zemský soud ve Vídni rozhodl, že se může vrátit na Slovensko).
Podezření z únosu padlo na tajnou službu vedenou Ivanem Lexou, ale Mečiar udělil všem podezřelým v roce 1998 amnestii, avšak 5. dubna 2017 Slovenský parlament amnestie zrušil.