Šinzó Abe navštíví příští týden Írán

TOKIO | Japonský premiér Šinzó Abe plánuje příští týden oficiální státní návštěvu Íránu. Půjde o první návštěvu této islámské republiky japonským ministerským předsedou za více než čtyři desetiletí, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje.

Šinzó Abé a Sájid Alí Chameneí

Japonsko doufá, že bude moci zprostředkovat komunikaci mezi Spojenými státy (SS) a Íránem. Šinzó Abe bude jednat s íránským nejvyšším duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím a íránským prezidentem Hasanem Ruháním. Podle tiskové agentury Kjódó půjde o první návštěvu svého druhu za ostatních 41 let.

V době, kdy se zintenzivňují vztahy mezi Íránem a Japonska, které jsou technicky protektorátem SS od roku 1945, se japonský premiér nabídl, že bude zprostředkovatelem dialogu, a to přímým jednáním s klíčovými představiteli Íránu.

Japonsko a Írán si zachovávají dobré vztahy, protože na nerostné suroviny chudé Japonsko je do velké míry závislé na dovozu ropy z Blízkého východu, ačkoli íránská ropa tvořila loni pouze 5,3 procenta jeho celkového importu.

Reklama: