Světová banka zaznamenala rekordní růst ruské ekonomiky

WASHINGTON | Světová banka oznámila rekordní růst ruské ekonomiky v roce 2018, píše se ve zprávě nazvané Vyhlídky světové ekonomiky: růst napětí a pokles investic. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

foto: © Sputnik | Ilja Pitalew

Tempo růstu ruské ekonomiky v loňském roce dosáhlo rekordních 2,3 % za posledních šest let, nehledě na mezinárodní sankce zavedené proti Rusku, cituje agentura ze materiálu Světové banky s ústředím ve Washingtonu.

Tento výsledek je podle analytiků způsoben nárůstem světových cen ropy, zvýšením příjmů z vývozu, ale i realizací několika významných energetických projektů a pořádáním mistrovství světa ve fotbale. Zároveň je zdůrazněno, že tento ukazatel nebyl ovlivněn zvýšením sankcí a tlakem globálního finančního trhu.

Světová banka zároveň snížila svou předpověď růstu ruské ekonomiky v roce 2019 z 1,4 na 1,2 procenta v důsledku nižší produkce ropy, přísnější měnové politiky a zvýšení DPH na začátku roku.

Podle odhadů autorů zprávy v Rusku a v řadě zemí východní Evropy od začátku roku došlo k tendenci k růstu inflace, částečně vlivem vyšších cen ropy.

„Na začátku roku 2019 klesla obchodní aktivita v ruském průmyslu: projevila se dohodnutá opatření na snížení produkce ropy (v rámci dohody zemí OPEC – pozn.),“ uvedli autoři zprávy při upozornění na zpomalení hospodářského růstu v Rusku.

„Očekává se, že se v Rusku tempo růstu v příštím roce zvýší na 1,8 %, i když růst soukromých investic zůstane pomalý,“ věští autoři zprávy. Podle jejich názoru to souvisí s údajnou politickou nejistotou a vyhlídkami na zpomalení potenciálního tempa hospodářského růstu v dlouhodobém horizontu vzhledem ke zhoršujícím se demografickým faktorům.

Následně Světová banka očekává mírné zvýšení objemu investic s růstem vládních výdajů na infrastrukturu.