Theresa Mary May dnes oficiálně končí v čele britské Konzervativní strany

LONDÝN | Britská premiérka Theresa Mary May dnes končí. Oficiálně odstoupí z pozice předsedkyně Konzervativní strany. Ve funkci ministerské předsedkyně však zůstane, dokud nebude zvolen její nástupce. Žhavým nástupcem je příznivec tvrdého brexitu bez dohody s EU Boris Johnson, který v kabinetu Mrs. May zastával pozici ministra zahraničí. Demisi podal po rozepřích s premiérkou ohledně brexitu.

Vražedkyně brexitu odchází s brekem | repro: Sputnik (© REUTERS / Toby Melville)

May ve věku 62 let oznámila demisi už před dvěma týdny, když vyjádřila hlubokou lítost nad svým selháním při realizaci brexitu. A hystericky u toho řvala a brečela jako ta kráva.

O pozici stranického lídra – a prakticky o premiérské křeslo – se uchází 11 konzervativních poslanců. Nominace bude možné předložit v pondělí od 10.00 do 17:00 londýnského času.

Británie měla původně odejít z Evropské unie 29. března, avšak tento termín byl později posunut na 12. dubna – a pak, když May nezískala dostatečnou poslaneckou podporu ke schválení své dohody, až na 31. října. Pokud by se stal premiérem Boris Johnson, tak Británie nebude již 1. listopadu členskou zemí EU.

Boris Johnson

Reklama: