Peter Pellegrini pozval Vladimira Vladimiroviče Putina na oslavy 75. výročí SNP

MOSKVA – BRATISLAVA | Slovenský premiér Peter Pellegrini pozval prezidenta Ruské federace Vladimira Vladimiroviče Putina, aby se zúčastnil akcí věnovaných 75. výročí Slovenského národního povstání. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Peter Pellegrini a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: © Sputnik (Aleksej Nikolskij)

Během své návštěvy v Petrohradu slovenský premiér připomněl, že v srpnu letošního roku bude SR oslavovat 75. výročí Slovenského národního povstání: „Byli bychom velmi rádi, kdybychom přivítali zástupce Ruské federace na nejvyšší úrovni v naší zemi, pro nás by to byla velká čest a chtěli bychom, abyste se zúčastnil těchto oslav,“ řekl Pellegrini.

Také na setkání s ruským prezidentem premiér SR prohlásil, že Slovensko nepřepisuje historii a nezpochybňuje úlohu Rudé armády při osvobození území země od nacismu: „Také si pamatujeme na společný boj proti fašismu. Slovensko nepřepisuje historii, respektujeme a nezpochybňujeme roli Rudé armády při osvobození území naší země na konci 2. světové války a respektujeme hrdinství a oběti, které přinesli, “ řekl Pellegrini na adresu Rudé armády.

Dodal také, že byl velmi rád, že měl před schůzkou příležitost položit věnec a uctít památku těch, kteří byli zabiti během blokády Leningradu.

Vladimir Vladimirovič Putin poznamenal, že Rusko označuje Slovensko za jednoho z významných hospodářských partnerů. „Rád bych poznamenal, že se mezi našimi zeměmi vyvinuly tradičně důvěryhodné a přátelské vztahy, což se odráží na ekonomických vazbách. Vaši zemi považujeme za jednoho z našich významných partnerů v oblasti hospodářské interakce,“ řekl prezident RF.

Dále poznamenal, že v prvním čtvrtletí roku 2019 vzrostl obrat mezi zeměmi o téměř 25 %, mezivládní komise také pracuje, příští schůzka se bude konat v říjnu v Soči. „Jsme velmi potěšeni, že vás vidíme a máme příležitost projednat celou řadu našich bilaterálních vztahů,“ dodal ruský prezident.

Pellegrini přijel do Ruska na pozvání svého ruského kolegy Dmitrije Anatoljeviče Medveděva. V první den návštěvy slovenský premiér promluvil o důležitosti udržování dobrých vztahů s Ruskem. „Slovensko chce mít s Ruskou federací nadále přátelské vztahy, které jsou postaveny na bázi důvěry a pragmatické spolupráce – jak se patří na moderní země v 21. století,“ řekl dříve premiér SR na společné tiskové konferenci s ruským premiérem.

Reklama: