Huawei začíná spolupráci největším ruským mobilním operátorem

MOSKVA – PEKING | Největší ruský mobilní operátor MTS a čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei podepsaly dohodu o vývoji 5G technologií a dohodu o zahájení pokusných startů komunikačních sítí páté generace v Rusku v letech 2019-2020, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační foto: Huawei

Slavnostní podpis se konal v Kremlu na mezivládní úrovni za přítomnosti ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina a prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga.

„Dnes, s podpisem rozvojové dohody o 5G, naše partnerství dosahuje nové úrovně – nejenže dáváme podnět ke strategické spolupráci dvou společností ve sféře špičkových technologií, ale také přispíváme k dalšímu rozvoji obchodně-ekonomických vztahů mezi Ruskem a Čínou,“ uvádí se ve zprávě prezidenta společnosti MTS Alexeje Valerjeviče Kornji.


Dříve vůdce SS Trump podepsal výnos, který vyhlašuje zavedení výjimečného ekonomického stavu kvůli hrozbám ve sféře informačních technologií. Ve výnosu nejsou uvedeny země a společnosti, ale údajně je to namířeno proti Číně a společnostem Huawei a ZTE.
Ve Washingtonu oznámili, že budou bránit použití zařízení Huawei během vývoje sítí nové generace 5G v SS a dalších zemích. Americká strana se domnívá, že čínské technologie mohou být použité pro špionáž a krádež informací.
Později se objevily informace, že společnost Google ruší obchodní spolupráci s Huawei. Pro čínského technologického giganta bude například omezen přístup k technologiím a softwarům americké korporace.
Majitelé chytrých telefonů čínské společnosti nebudou získávat aktualizace operačního systému Android a nebudou moci používat aplikace jako Google Play a Gmail. Ale představitelé Google později prohlásili, že Google Play Protect bude nadále fungovat u těch, kteří si již koupili produkty Huawei.
Kromě Huawei americká vláda zaútočila na společnost Hikvision, výrobce pozorovacích systémů, prý kvůli údajnému porušení práv „národní“ menšiny Ujgurů (mu-slimáci) v Číně. Společnost může být umístěná na černou listinu, aby zastavila byznys v SS.
Čína, která chce, aby ji Spojené státy vnímaly jako rovnoprávného partnera, mnohokrát kritizovala americkou protekcionistickou obchodní politiku a žalovala SS u Světové obchodní organizace.