Odstoupení Spojených států od dohody o omezovaní protiraketových systémů je prvním krokem k likvidaci globální bezpečnosti

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin prohlásil, že odstoupení Spojených států od dohody o omezování protiraketových obranných systémů je první krok k likvidaci podstaty systému globální bezpečnosti. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

„Naši američtí partneři se rozhodli a odstoupili od dohody o omezování systémů protiraketové obrany. No, a co? Vážené dámy a pánové, chci se na vás obrátit, copak někdo z vás aktivně protestoval, chodil po ulicích s plakáty? Ne, je ticho. Jako by to tak bylo správně. A přitom to byl první krok k fundamentálnímu podkopání celého systému mezinárodních vztahů ve sféře globální bezpečnosti,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič na setkání s řediteli světových mezinárodních informačních agentur.

Ruský prezident připomněl, že je potřeba nezapomínat na stav, v jakém se svět nachází. „Musíme mít na mysli to, v jakém světě žijeme, jaké hrozby a nebezpečí jsou nejvíce palčivé. Pokud nebudeme mít pod kontrolou onoho ‚ohnivého hada‘, pokud ho vypustíme, nedej bože, z láhve – tak to může vést ke globální katastrofě,“ prohlásil ruský prezident na setkání s řediteli světových informačních agentur.

„Pokud nikdo nechce prodlužovat dohodu New START (Strategic Arms Reduction Treaty), tak to nebudeme dělat. Stokrát jsme již řekli, že jsme připraveni. Nikdo s námi ale do dnešního dne nevedl žádná jednání. Neexistuje žádné formální vytváření jednacího procesu, dohoda ale skončí již v roce 2021. Všimněte si prosím, nebudou vůbec žádné instrumenty, které by omezovaly závody ve zbrojení, nebo třeba umísťování zbraní v kosmu,“ dodal Vladimir Vladimirovič Putin.

Ruský prezident dále zmínil, že prodloužení smlouvy je nyní důležitá věc. „Můžeme ji neprodlužovat. Máme takové nejnovější systémy, že Rusku zajistí garantovaně bezpečnost na dostatečně dlouhou historickou perspektivu. Mám na mysli to, že jsme udělali značný pokrok, řeknu to na rovinu v tom smyslu, že jsme předehnali naše konkurenty při vytváření hypersonických zbraní,“ uzavřel Putin, Vladimir Vladimirovič.

Reklama: