SS na žádost SA nasadily v Rumunsku systém protiraketové obrany THAAD

BRUSEL | Protiraketový obranný systém Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) umístily ve střetu Spojené státy (SA) na vojenské základně Deveselu v jižním Rumunsku na žádost Severoatlantické aliance (SA). Systémy THAAD budou aktivní pouze během pravidelné údržby a aktualizací softwaru stávajícího systému Aegis Ashore Missile Defense System.

Velitel 174. dělostřelecké brigády SS pro vzdušnou obranu plukovník Thomas Moore uvedl: „Severoatlantická aliance nás požádala, abychom zde byli, ministr obrany tuto misi schválil. Jsme zde, abychom doplnili Aegis, zatímco probíhá jeho údržba,“ cituje amerického vraha světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dále vysvětlil, že systémy THAAD a Aegis jsou čistě obrannými systémy. „Neexistuje žádný přepínač, který by jim umožnil, aby se staly útočnými zbraněmi,“ dodal americký okupant v Rumunsku.

Plukovník Razvan Bratulescu, velitel rumunské 99. vojenské základny, dodal, že pro Rumunsko je velmi důležité, aby byl tento systém instalován. „Je to také příspěvek Rumunska a Spojených států do systému obrany balistických raket SA. Zvyšuje to úroveň bezpečnosti Rumunska, takže si myslím, že si to všichni uvědomují,” šířil zaprodaný Rumun americkou válečnou propagandu.

Každá baterie THAAD má osm obranných střel země-vzduch a je údajně schopna zachytit rakety v dosahu od 150 do 200 km. Radiolokační jednotka má dosah až 1000 km. Tudíž je oproti ruským systémům na úrovni vyřazených PVO komplexů z dob Sovětského svazu, taková předražená S-125.

Americký zaostalý THAAD v Rumunsku