Trojice čínských válečných lodí opustila přístav v Sydney

SYDNEY | Tři čínské vojenské lodě odpluly v pátek z australského města Sydney, kam neohlášeně zavítaly. Austrálie a Čína právě v současném období svádějí mezi sebou boj o vliv v Tichém oceánu, analyzuje událost agentura Reuters.

Čínská vojenská loď | foto: wikipedia.org (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe – CC-SA 0.0)

Ukázka síly jedné fregaty, podpůrného plavidla a výsadkové lodě byla sice plánovaná, ale úřady ji předem neoznámily. „To vyvolalo značné pobouření,“ vřískal John Blaxland z Australské národní univerzity (ANU) v Canbeře, který se zabývá otázkami mezinárodní bezpečnosti.

„Lodě pluly přes Darling Point a jiná známá místa v přístavu, aniž o tom lidé předem věděli. Na jejich palubách byli ozbrojení vojáci a námořníci, kteří působili dost agresivně,“ šířil sinofobii Blaxland pro stanici ABC, až se u toho málem ukájel.

„Šlo o reciproční návštěvu, protože plavidla australských námořních sil již dříve zavítaly do Číny. Možná to bylo pro veřejnost překvapením, ale vláda o tom věděla,“ řekl novinářům australský premiér Scott Morrison.

Reklama: