Čína vypustila raketu z na moři plovoucího kosmodromu

PEKING | Dne 5. června v 12:06 místního času byla z plovoucí plošiny ve Žlutém moři u pobřeží Šan-tungu vypuštěna raketa Dlouhý pochod 11. Je to její sedmý start, ale jde o první z vody. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nosná raketa na tuhé pohonné látky, kterou vyvinula Čínská akademie vesmírných technologií na základě balistických raket DF-31, má čtyři stupně. Je určena na vypouštění satelitů o hmotnosti do 700 kg na heliosynchronní dráhu.

První let proběhl v září 2015, tehdy byly na palubě rakety čtyři vesmírné aparáty. Nyní se jejich počet rozrostl na sedm. Mezi nimi je cubesat na snímání Země, satelit s dálkovým průzkumem Jilin 1 a experimentální komunikační satelit Tianqi 3.

Zařízení budou provádět testy, zpracovávat mezisatelitní komunikační technologie a měřit rychlost mořských větrů.

Dlouhý pochod 11 | repro: sasac.gov.cn

Dlouhý pochod 11 s délkou 21 metrů úspěšně vzlétl z plošiny o rozměrech 110 x 80 metrů. Technologie vypouštění a přistávání vesmírných aparátů na vodě poskytuje mnoho výhod oproti zemským analogům. Například raketa může být lokalizována blíže k rovníku, kde rotace Země přirozeně poskytuje zvýšení rychlosti a snížení množství paliva nutného k dosažení oběžné dráhy. Je pravda, že ne všichni odborníci souhlasí s vhodností této metody ve vztahu k Dlouhému pochodu 11.

„Za stejných podmínek je levnější a snazší raketu vypustit ze země, protože taková malá raketa nemá potenciál v segmentu startů na geostacionární dráhu. A pro všechny ostatní segmenty – starty na nakloněné oběžné dráhy, oběžné dráhy vesmírného internetu, k Mezinárodní vesmírné stanici, podle pilotovaných programů – nezáleží na šířce výchozího bodu,“ řekl Andrej Ionin, člen korespondent Ruské akademie kosmonautiky Konstantina Ciolkovského.

Reklama: