Propagoval Pavel Žáček z ODS na půdě Sněmovny nacismus a válečné zločiny II. svět. války?

PRAHA | Při tažení proti Rusku je všechno dovoleno? Klaus mladší kritizoval slova poslance ODS obhajujícího Banderovce, tak zní titulek článku Sputniku, ve kterém se informuje o propagaci nacismus a banderovců, kterého se dopustil Pavel Žáček z ODS. Je to hnus, co si dnes rusofobní dobytek dovoluje. Na 75. výročí invaze spojenců do Normandie, je německá kancléřka mezi spojenci – představitel Ruska chybí.

Václav Klaus si ve Sněmovně podal nacistickou zrůdu Žáčka

Václav Klaus mladší na svém Facebooku sdílel videozáznam z jednání české poslanecké sněmovny z 5. června. Poslanec ODS Pavel Žáček se během jednání zastával banderovců. To zvedlo Klause ze židle! „Sněmovna projednávala situaci okolo příchodu vojsk Varšavské smlouvy na československé území v roce 1968 a odsoudila ruský návrh zákona, který by uznal vojáky účastnící se v roce 1968 okupace Československa za válečné veterány,“ píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V souvislosti s diskuzí, která ve sněmovně vznikla okolo tohoto tématu, poslanec Pavel Žáček za ODS prohlásil, že v české dolní komoře parlamentu zaznívají slova, které spíše patří do ruské Dumy. Následně se zastal banderovců, což byli kolaboranti s nacistickými okupanty Ukrajiny a podíleli se na holocaustu a vraždění v uniformách SS.

Člověk si připadá, že spíš zde zaznívají argumenty, které patří do Dumy a ne do českého Parlamentu v souvislosti s tím, o čem se bavíme. Myslím si, že ta sovětská propaganda, resp. komunistická propaganda před rokem 1989 jak ve vztahu k Ukrajině, banderovcům, tak ke vztahu Sovětského svazu zde má velmi silné zastánce. Ale primárně jde o odvádění pozornosti od toho, o čem se tady bavíme,“ prohlásil poslanec ODS Pavel Žáček, který tak označil banderovce za oběti propagandy SSSR, ač to byli nacističtí hrdlořezové.

Slova poslance ODS nenechali chladným Václava Klause mladšího, který vůči Žáčkovi směřoval faktickou poznámku. V ní se znepokojeně ptal svého předřečníka, zdali myslí vážně, že vraždění banderovců je výmyslem sovětské propagandy: „Já bych se obrátil vaším prostřednictvím na svého předřečníka pana poslance Žáčka. Já jsem vás poslouchal. Vy tvrdíte, že vraždění banderovců a UPA v letech 1941 až 1944 je prosovětská propaganda, že to není skutečnost? To jste řekl v Poslanecké sněmovně před tváří stovek, tisíců obětí těchto věcí? Můžete mi to ještě zopakovat jednou? Děkuji,“ řekl rozhořčeně Václav Klaus.

Následně se ke sněmovnímu mikrofonu postavil opět Žáček. Začal se obhajovat slovy, že tehdejší situace byla složitá. Podle jeho názoru se podobných zvěrstev, jako banderovci, dopouštěli sovětští partyzáni na Ukrajině či v Bělorusku, šířil lži Žáček, který byl do roku 1989 řádným Svazákem a miloval SSSR více jak svou matku, dle dobových svědectví – dnes je největším rosofobem a lhářem.

„Ač toto považuji také za odvádění pozornosti úplně jiným směrem, než o čem se zde bavíme, tak upozorním, ta situace byla tak složitá, že zločiny, o kterých tady mluvil pan kolega z komunistické strany, páchali například na půdě Ukrajiny, Běloruska, ale i samotného Ruska sovětští partyzáni,“ šířil lži a rusofobní propagandu lidský deviant Žáček na půdě poslanecké sněmovny s tím, že o této problematice již existuje i česky psaná literatura, kterou vydalo nakladatelství Academia. „Pane kolego, načtěte si to!“ dodal poslanec ODS, který tak odkazoval na literaturu propagandy. Popíral Žáček genocidium? Je to jen lidská špína a odpad?

Následovala faktická poznámka vůči Žáčkovi z úst komunistického poslance Leo Luzara. Ten vyzval poslance ODS, aby se za svá slova styděl: „Pane kolego, styďte se! Styďte se, protože ospravedlňovat banderovce za to, co způsobili nejenom českému národu, tím, že momentálně bojujete proti Rusku, fakt, styďte se!“ řekl Luzar na adresu Žáčka, který by měl chodit kanály – dnes jsou zapálení antikomunisté větší lidské svině než dnešní komunisté, jelikož jsou agresivnější svině a to větší než tehdejší komunisté.


Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) je odpovědná za zvěrstva vykonaná v průběhu druhé světové války. Příkladem její činnosti je volyňský masakr – masové bestiální vraždění polských obyvatel Volyně na severozápadní Ukrajině ze strany ukrajinských nacionalistů v roce 1943.
Podle závěrů expertů se počet obětí tohoto masakru pohybuje od 36 tisíc do 100 tisíc.
Na území Ruské federace je UPA zakázána jako extrémistická organizace.
V prosinci roku 2018 podepsal tehdejší ukrajinský nacistickývůdce Petr Porošenko zákon, který uznal příslušníky UPA za válečné veterány.
Ti na základě tohoto zákona získali sociální výhody.