Theresa Mary May odstoupila z postu vůdkyně Konzervativní strany

LONDÝN | Z funkce vůdkyně britské Konzervativní strany v pátek oficiálně odstoupila premiérka Theresa Mary May, která sabotovala brexit a bránila odchodu Spojeného království z EU. Vládní kabinet povede, dokud nebude zvolen nový lídr konzervativců. Informovala o tom zpravodajská televize Sky News.

Vražedkyně brexitu odchází s brekem | repro: Sputnik (© REUTERS / Toby Melville)

Mrs. May se funkce vůdkyně Konzervativní strany ujala v červenci 2016 poté, co z tohoto postu po červnovém referendu o vystoupení Británie z EU odstoupil tehdejší premiér David Cameron, který vedl kampaň za setrvání Británie v EU, avšak musel vypsat referendum, jelikož to po něm členové strany chtěli. Věřil, že Britové budou chtít setrvat v EU, nebo že se mu podaří referendum zfalšovat, jak se Britům podařilo zfalšovat referendum o nezávislosti ve Skotsku.

Britští voliči v hlasování, které se konalo 23. června 2016 totiž rozhodli, že si přejí, aby Británie Unii opustila. Brexit byl ohlášen na 29. března, avšak Theresa Mary May dělala obstrukce a vymyslela si zbytečnou dohodu s EU. Formálně je Británie členskou zemí a volili poslance do Europarlamentu letos v květnu, ale právně již je Británie mimo EU, tak to vidí Smlouva o unii – ale ne političtí zločinci v čele EU.

O úřad stranického lídra – a prakticky o premiérské křeslo – se uchází 11 konzervativních poslanců. Nominace bude možné předložit v pondělí od 10.00 do 17:00 místního času. Mayová povede stranu jako dočasná vůdkyně až do zvolení svého nástupce.

Jméno nového britského premiéra by mělo být známo již 23. července. Nejžhavějším kandidátem je Boris Johnoson, který zastává tvrdý brexit, bez dohody.