Za oceánem mohou jen držet hubu a krok! O osudu plynovodu Nord Stream 2 nerozhoduje Washington

BERLÍN Evropané se v žádném případě nesmí smířit s tím, že se Spojené státy pokoušejí rozhodovat o osudu ruského plynovodu Nord Stream 2, prohlásil v rozhovoru pro Neue Zürcher Zeitung šéf německého koncernu BASF Martin Brudermüller, z kterého cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Výstavba Severního proudu 2 | foto: Sputnik (© Foto: Nord Stream 2/Axel Schmidt)

Navíc Rusko je pro Evropu důležitým geostrategickými partnerem, a proto je jednoduše nutné ho vrátit do mezinárodního společenství, konstatoval Martin Brudermüller.

„Díky Nord Stream 2 se na trhu objeví více konkurenceschopných energetických zdrojů. Nevidím nic strašné na tom, že Američané chtějí zvýšit dodávky LNG. Při zkapalňování zemního plynu a jeho následujícím návratu do plynného stavu se ale vylučuje CO2. Navíc je americký LNG dražší než ruský zemní plyn,“ vysvětlil Brudermüller.

V dlouhodobé perspektivě je Ruská federace důležitým geostrategických partnerem Evropy, podotkl šéf BASF. „Proto musíme Rusko vrátit do mezinárodního společenství,“ vyzval Martin Brudermüller.

V průběhu rozhovoru šéf BASF kategoricky odmítl tvrzení, že tím, že se účastní projektu Nord Stream 2, jeho koncern prý nepřímo podporuje režim, který nepřeje Západu nic dobré. „Je to přece oboustranný zájem,“ konstatoval Brudermüller. „Stručně řečeno Rusové chtějí plyn prodávat a Západ ho potřebuje,“ odmítl propagandistickou a rusofobní otázku mediální manipulace.

Reklama: