Smrt dolaru? Je třeba změnit světovou funkci dolaru, je instrumentem útlaku

PETROHRAD | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra při plenárním zasedání hovořil o nutnosti změnit roli dolaru ve světě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Důvěra k dolaru ve světě padá,“ prohlásil během svého vystoupení ruský prezident a dodal, že je potřeba změnit roli dolaru ve světě, který se změnil na nástroj tlaku emitenta, Spojené státy (SS), na celý svět.

„Co se týče financí, zmíním: hlavní globální instituty zde byly vytvořeny ještě v rámci Brettonwoodského systému před 75 lety. Jamajský valutový systém, který ho před 70 lety nahradil, potvrdil prioritu dolaru. Ve své podstatě ale nevyřešil hlavní problémy: předně se jedná o rovnovážnost valutových vztahů a obchodní výměny. Od té doby se objevila nová ekonomická centra, vyrostla důležitost regionálních měn, změnila se rovnováha sil a zájmů,“ řekl Vladimir Vladimirovič Putin.

„Je očividné, že tyto hluboké změny vyžadují adaptaci mezinárodních financových organizací, změnu role dolaru, který se, když se stal světovou rezervní měnou, změnil dnes na instrument tlaku země, jež ho emituje, na celý zbylý svět. Mimochodem, z mého pohledu je velkou chybou americké finanční moci, ale i politických center to, že samy ničí své přednosti, který byly vytvořeny tím Brettonwoodským systémem – důvěra k dolaru prostě padá,“ dodal prezident.

Vladimir Vladimirovič Putin

Dále uvedl, že všem vnucovaný model nadvlády Spojených států je cesta k nekonečným konfliktům, válkám – a to nejen obchodním. „Jsou to boje všichni proti všem bez pravidel,“ prohlásil ruský prezident.

Spojené státy slovy Vladimira Vladimirovič Putina rozšiřují svoji jurisdikci na celý svět, což protiřečí logice normálních mezinárodních vztahů a úkolům, kterým bude svět čelit v budoucnosti: „Dnes před námi vznikají dva scénáře dalšího vývoje situace. Prvním je přerod univerzálního modelu globalizace, jeho změna na parodii, na karikaturu sebe sama. Společná mezinárodní pravidla se budou rušit zákony, administrativními a soudními mechanismy jedné země či skupiny vlivných zemí, jak to dělají dnes, a to říkám s lítostí, Spojené státy, když rozšiřují svoji jurisdikci na celý svět,“ řekl ruský prezident.

„Takový model nejen že protiřečí logice normálního mezinárodního jednání, které vzniká v reáliích složitého multipolárního světa, ale to hlavní – není odpovídající pro úkoly budoucnosti,“ uzavřel Putin, Vladimir Vladimirovič.