DJ Trump ohlásil dohodu s Mexikem o migraci, cla odložil na neurčito

WASHINGTON | Americký vůdce Donald John Trump oznámil, že zamýšlené uvalení cel na zboží dovážené z Mexika do Spojených států odložil na neurčito poté, co tyto země dosáhly a podepsaly v pátek večer (místního času) dohodu o omezení nezákonné migrace. Informovala o tom tisková agentura AP.

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Mexiko podle vůdce z Bílého domu souhlasilo s přijetím přísných opatření na omezení přílivu migrantů do oblasti u jižní hranici Spojených států. Součástí dohody je výrazné rozšíření amerického programu návratových žadatelů o azyl, kteří překročí tuto hranici, zpět do Mexika ještě před posouzením jejich žádostí úřady ve Spojených státech SS).

Podle prohlášení ministerstva zahraničí SS podnikne Mexiko bezprecedentní kroky na omezení neregulérní migrace včetně nasazení Národní gardy podél své hranice s Guatemalou. „Mexiko také rozhodně zakročí, aby rozložilo organizace pašeráků a obchodníků s lidmi,“ informuje ministerstvo SS. Dále bylo doplněno, že jednání obou stran budou i nadále pokračovat.


Podle původního záměru DJ Trumpa měly Spojené státy (SS) příští pondělí uvalit pětiprocentní cla na zboží dovážené z Mexika.
Sazba se měla každý měsíc zvyšovat o pět procentních bodů až do října, kdy by dosáhla 25 procent.
Vůdce z Bílého domu chce docílit zastavení přílivu migrantů, převážně ze středoamerických zemí, kterých se hromadně snaží dostat přes Mexiko do Spojených států.