Vladimir Vladimirovič Putin poukázal na hlavní zdroje světové nestability

PETROHRAD | Pokusy o monopolizaci nové technologické vlny jsou hlavním zdrojem nestability ve světě, prohlásil ruský prezident Vladimir VladimirovičPutin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin na Petrohradském fóru 2019 | repro: © Sputnik (Grigorij Sysojev)

„Monopolizace vždy znamená koncentraci příjmů u několika málo lidí na úkor všech ostatních. A v tomto smyslu pokusy o monopolizaci nové technologické vlny, omezení přístupu k jejím plodům, vedou k úplně nové, jiné úrovni problému globální nerovnosti, jak mezi zeměmi a regiony, tak i uvnitř samotných států. A to, jak my dobře chápeme, je hlavním zdrojem nestability,“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič na plenárním zasedání Petrohradského fóra.

„Podle všeho se formují, nebo probíhají pokusy o formování dvou světů, a mezi nimi nestále roste propast. Jedni mají přístup k nejlepším systémům vzdělání, ochrany zdraví, k moderním technologiím, a druzí nemají perspektivu, nemají šanci ani uniknout z chudoby, a někteří vůbec balancují na hraně přežívání,“ dodal ruský prezident.

Ruský prezident dále zdůraznil, že dnes více než 800 milionů lidí ve světě nemají přístup k pitné vodě a asi 11 procent obyvatel planety trpí nedostatkem potravin. „Systém, pokud je v něm stále více očividná nespravedlnost, nikdy nebude stabilní a rovnovážný,“ dodal Vladimir Vladimirovič Putin.