Nepřátelé Severního proudu jsou ti, kdo si zvykli na svoji výjimečnost a beztrestnost

Vladimir Vladimirovič Putin na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru promluvilo nepřátelích plynovodu Nord Stream 2. Jsou jimi, podle jeho názoru, ti, kdo si zvykli na svoji výjimečnost a beztrestnost, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Народный Журналист

Během Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra ruský prezident rovněž hovořil o vznikajícím plynovodu Nord Stream 2. Jeho největšími protivníky jsou ti, kteří si zvykli na beztrestnost a na to, že účty za ně platí jiní, řekl.

„To není logicky přijatelné a neodpovídá to zájmům těch, kdo v rámci existujícího univerzálního modelu si zvykli na svoji výjimečnost a beztrestnost, na to, že účty za ně musejí platit jiní. A proto se nekonečně pokoušejí torpédovat projekt,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič na adresu Spojených států, které se snaží zamezit výstavbu plynovodu Nord Stream 2, kdy zájem o něj ze strany Evropanů je legitimní.

Vznikající plynovod Nord Stream 2 po dokončení spojí Rusko s Německem. Nord Stream 2 rozšíří kapacity již existujícího plynovodu Nord Stream.

V důsledku stavby nového plynovodu vyjadřuje Ukrajina obavy, že po jeho zprovoznění nebude používán transportní plynárenský systém země. Velkým odpůrcem vznikajícího plynovodu jsou také Spojené státy (SS), které nabízejí Evropě, aby dovážela z SS v tankerech stlačený plyn a tím snížila svoji závislost na Rusku.

To evropští politici v čele s Německem opakovaně odmítli, navíc americký stlačený plyn není ekologický, jelikož při jeho hoření vzniká oxid uhličitý, což je proti snižování uhlíkových emisí a navíc je mnohem dražší než rusý zemní plyn.