V Turecku zatopí přehradním jezerem město staré 12 tisíc let

ANKARA | Záběry natočené v sobotu ukazují poslední záběry starověkého tureckého města Hasankeyf v provincii Batman. Město bude brzy zatopeno po napuštění přehrady Ilisu na řece Tigris. Starověké město bylo založeno před 12 tisíci lety, podle neolitických pozůstatcích nalezených na místě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Přehrada, která je součástí jihovýchodního anatolského projektu (GAP), bude údajně generovat přibližně 1 200 megawattů elektřiny.

V Turecku a Iráku to však vyvolalo kritiku, protože se očekává, že poté, co se 10. června přehrada naplní, vyžene to tisíce lidí z domovů a potopí město Hasankeyf.

V roce 1978 bylo město Hasankeyf, které se nachází na břehu řeky Tigris, a okolní oblast, vyhlášeny jako první stupeň archeologického naleziště Tureckým Nejvyšším památkovým ústavem.

Zaplavované starověké turecké město Hasankeyf

V sobotu se v tureckém městě Hasankeyf v provincii Batman shromáždili lidé, kteří demonstrovali proti napouštění přehrady Ilisu na řece Tigris.

Poslankyně Julia Ward, která se zúčastnila akce, řekla: „Když zmizí, nezmizí pouze pro lidi z Hasankeyf, zmizí pro celý svět, pro každého.“

V Iráku vyjádřila vláda obavy z nedostatku vody poté, když Turecko začalo napouštěn přehradu loni v létě. V červnu minulého roku Turecko dočasně zadržovalo vodu po stížnostech z Iráku.