Írán představil nový systém protivzdušné obrany vlastní výroby

TEHERÁN | Íránské ministerstvo obrany představilo v neděli nový systém protivzdušné obrany vlastní výroby Chordad-15. O této události informuje agentura Tasnim, na kterou se odkázala světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Chordad-15 | foto: CC BY 4.0 A Tasnim News Agency (cropped image)

Podle údajů agentury íránský ministr obrany Amir Khatami představil systém Chordad-15 během ceremonie v Teheránu. Nový systém protivzdušné obrany je schopen zasáhnout několik cílů íránskými raketami Sajad-3.

Jak sdělil Khatami, systém je schopen vyhledat různé cíle, včetně vojenských letadel a bezpilotních prostředků (UAV) v okruhu 150 kilometrů, a sledovat je ve vzdálenosti 120 kilometrů. Dodal, že Chordad-15 je také schopen vyhledat nenápadné cíle v okruhu 85 kilometrů a zasáhnout je v dosahu 45 kilometrů.

Podle Khatamiho je systém schopen současně zachytit šest cílů. Kromě toho poznamenal, že mobilita systému umožňuje vojenskému personálu připravit systém protivzdušné obrany, aby porazil cíle za méně než 5 minut.
Poznamenává se, že „Chordad-15“ už oficiálně přešel k silám protivzdušné obrany íránské armády.

Dříve Morteza Korbani, poradce velitele Íránské revoluční gardy, oznámil, že Írán je schopen poslat americké lodě na mořské dno pomocí tajných zbraní. „Amerika posílá do regionu dvě lodě. Pokud udělají něco hloupého, pošleme tyto lodě spolu s posádkou a letadly ke dnu,“ varoval Korbani.

Politická konfrontace mezi Íránem a Spojenými státy (SS) přivedla k prudkému zhoršení situace v Perském zálivu poté, co se bandité Washingtonu rozhodli vyslat námořní útočnou sílu pod vedením letadlové lodi Abraham Lincoln jako signál pro íránskou vládu.V loňském roce SS jednostranně odstoupily od íránské dohody. Washington také obnovil ekonomické sankce proti Teheránu.
Situace v regionu se vyostřila po rozhodnutí USA vyslat k íránským břehům „jasný a neomylný signál“ – leteckou loď Abraham Lincoln a bombardéry.
V Teheránu přitom varovali americkou armádu před donucovacími opatřeními. Jak uvedl brigádní generál Íránských revolučních gard Amir-Ali Hadžizade: „Írán udeří do hlavy, pokud SS udělají svůj krok“.
Řekl také, že americká letecká loď vyslaná do Perského zálivu je „terčem“. Kromě toho poradce velitele Íránských revolučních gard Morteza Kobani prohlásil, že Teherán může poslat americké lodě na dno pomocí „přísně tajné“ zbraně.
Předtím íránská vláda také navrhla zemím Perského zálivu podepsat smlouvu o neútočení. Podle ministra zahraničních věcí Mohammada Džaváda Zarífa dokument umožní zlepšit situaci v regionu.
Podle informací zdroje Sputniku vystupuje Rusko a pět dalších zemí jako zprostředkovatel v urovnání konfliktu mezi Íránem a SS.