Evropa není v pozici, aby si mohla dovolit kritiku Íránu

TEHERÁN | Evropské země nejsou v žádné pozici, v níž by mohly kritizovat Írán, uvedl v neděli íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf před návštěvou svého německého resortního kolegy Heika Maase v Teheránu. Informovala o tom tisková agentura AFP.

Mohammad Džavád Zaríf | reprofoto: Sputnik

Němec Maas dnes přijíždí do islámské republiky na pozadí íránského nátlaku na Evropu v souvislosti s prosazováním závazků zahrnutých v jaderné dohodě z roku 2015, ze které mezitím vycouvaly Spojené státy.

„Evropané určitě nejsou v žádné pozici ke kritice Íránu, a to ani záležitosti, které nemají nic společného s touto dohodou,“řekl Zaríf novinářům.

Írán podepsal dohodu s Čínou, Ruskem, Německem, Británií, Francií a Spojenými státy, což vedlo k uvolnění sankcí výměnou za omezení íránského jaderného programu. Administrativa amerického vůdce Donalda Trumpa loni od dohody odstoupila a opětovně uvalila na Teherán sankční opatření.

„Evropská a západní politika způsobily v našem regionu pouze škody,“ uvedl Zaríf. „Nyní země jako Německo zastavily prodej zbraní do Saúdské Arábie za její bombardování jemenského lidu, ale některé další země tak neučinily. Obecně Západ umožnil autoritativnímu režimem páchat v našem regionu zločiny,“ sdělil šéf íránské diplomacie.