Jak strávil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin čas s čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Petrohradě

MOSKVA | Osobní setkání a rozhovory mezi lídry zemí se někdy stávají hodnotnější z hlediska obsahu než oficiální jednání, řekl mluvčí ruského vůdce Dmitrij Sergejevič Peskov v rozhovoru pro ruskou televizní stanici, když komentoval program návštěvy předsedy ČLR v Petrohradu.

Setkání přátel v Kremlu – Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: TASS

„Během takových dialogů, během takových cest, a tak dále, je to často otázka velmi důležitých věcí, a to jak v oblasti bilaterálních vztahů, tak v mezinárodních záležitostech. Někdy probíhají dohady o nejdůležitějších otázkách mezinárodní agendy… A někdy se takové rozhovory stávají hodnotnější z hlediska obsahu než formální jednání,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič.

Organizace neformální části programu pobytu čínského vůdce v Petrohradě byla podle něj pro ruského prezidenta velmi důležitá, protože ukázal hostu město, kde se narodil:

„Celý program, zejména jeho neformální část, se skládá z takových, řekněme, speciálních ‚háčků‘. Pro Putina je to obzvláště důležité, protože ukazuje své rodné město,“ dodal mluvčí, cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dodal, že během chůze vrcholných představitelů obou zemí na Nevě bylo mnoho spontánních okamžiků. Vladimir Vladimirovič Putin a Si Ťin-pching navštívili na žádost čínského prezidenta křižník Aurora. Zpočátku měli v plánu přijít k Aurorě, pak se otočit a vrátit se do Ermitáže, ale rozhodli se vstoupit na křižník.


Dne 5. června se v Moskvě konalo setkání předsedy ČLR Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina.
Vedoucí představitelé diskutovali o Sýrii, Venezuele, jaderném obchodu s Íránem, denuklearizaci Korejského poloostrova a o vztazích Ruska a Číny se Spojenými státy.
Kromě toho se lídři obou zemí dotkli otázek obchodní a hospodářské spolupráce.
Čína již vyjádřila potřebu rozvíjet partnerství mezi zeměmi na pozadí sankční politiky Spojených států.
Po oficiálním programu v Moskvě zamířil čínský prezident do Petrohradu, kde se zúčastnil mezinárodního ekonomického fóra.