Moldavský majdan? Opozice pomoci Ústavního soudu spáchala puč

KIŠINĚV | V Moldavsku byl podepsán výnos o rozpuštění parlamentu. Poslanci a prezident jsou proti, jelikož se jedná o protistátní puč opozice za podpory zločinců z Ústavního soudu. EU je překvapivě opatrná. Jak dopadne politická krize, kdy menšina podpořena Ústavním soudem páchá protistátní převrat?

Igor Nikolajevič Dodon – prezident Moldávie, který nenechá ze své země udělat protektorát EU

Proces vytvoření nové vlády v Moldavsku vyvolává vnitřní politickou krizi. Ústavní soud zemi novou vládu považuje za nezákonně stvořenou a zastupuje rozpuštění parlamentu a provedení předčasných voleb. Velvyslanci a prezident jsou proti a ze své strany označují za nezákonné rozhodnutí Ústavního soudu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Po třech měsících od únorových parlamentních voleb se socialistické straně Moldavska a bloku ACUM podařilo vytvořit parlamentní většinu. Země získala novou vládu v sobotu 8. června. Zástupci Ruska, Spojených států a Evropské unie vznik koalice podpořili.

Ústavní soud však uvedl, že poslanci měli vytvořit vládu do půlnoci 7. června a jejich rozhodnutí označil za nezákonné. Soud rozhodl dočasně přenést pravomoci prezidenta (pozn. Igor Nikolajevič Dodon) na úřadujícího premiéra Pavla Filipa, který zastupuje Demokratickou stranu. Filip pak podepsal výnos o rozpuštění parlamentu a provedení předčasných voleb 6. září.

Parlament země na to reagoval tím, že se hodlá obrátit na mezinárodní struktury, včetně Rady bezpečnosti OSN. Také jednotně schválil deklarace, ve které uvedl, že jmenování Filipa považuje za nezákonné a konstatoval uzurpaci moci Demokratickou stranou pomoci soudců. „Moldavský parlament konstatuje uzurpaci moci bývalou vládou, která ztratila důvěru Moldavska. Místo mírového přenosu moci bylo rozhodnuto odpovědět destabilizací,“ stojí v usnesení zvolených poslanců.

Kromě toho poslanci vyzvali všechny policejní důstojníky, aby neposlouchali příkazy uzurpátorů a přišli na stranu legitimní moci: Parlamentu, vlády a prezidenta.

Za zoufalý krok s cílem uzurpaci moci označil kroky Ústavního soudu i moldavský prezident Igor Nikolajevič Dodon. Parlament a vláda republiky byly podle něj vytvořeny legálně, a proto neexistují žádné důvody pro předčasné volby.

„Poslední termín pro rozpuštění parlamentu je 9. červen. Včerejší vytvoření většiny a vlády bylo zákonné,“ řekl Igor Nikolajevič Dodon během brífinku.

Celkově má moldavský parlament 101 křesel: 35 pro socialisty, 30 pro demokraty a 26 pro ACUM. Parlamentní volby se konaly 24. února, ale poslanci dosud nemohli vládu vytvořit. Igor Nikolajevič Dodon nominoval premiérkou Maiu Sandu z bloku ACUM. Její kandidaturu parlament schválil jednotně.

EU překvapivě na straně vlády práva

Federica Mogherini -Je vylízaná, na drogách nebo totální blbka? | foto: telegraph.co.uk

„EU vzala na vědomí vytvoření nové vládní koalice v Moldavsku, je připravena spolupracovat s demokraticky legitimním kabinetem a žádá o klid a zdrženlivost,“ uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogherini a komisař EU pro evropskou sousedskou politiku Johannes Hahn.

Proruská socialistická strana Moldavska a proevropský blok ACUM vytvořily v sobotu parlamentní většinu a Moldavsko po třech měsících čekání přijalo novou vládu. Ústavní soud prohlásil tato rozhodnutí za nezákonná a parlament odpověděl tím, že Demokratická strana, která byla stále u moci, se pokoušela uzákonit moc prostřednictvím soudců.

„Evropská unie bere na vědomí rozhodnutí přijatá včera parlamentem Moldavské republiky, včetně vytvoření vládní koalice,“ uvedlo společné prohlášení členů Evropské komise ve svém prohlášení pro RIA Novosti.

Dodává se, že EU je „řipravena spolupracovat s demokraticky legitimní vládou na základě vzájemného závazku k reformě a základních zásad zakotvených v naší dohodě o přidružení.

„Respektování právního státu a demokracie by mělo zůstat základem našich vztahů. To je také nejdůležitější věc, kterou občané Moldavské republiky očekávají a zaslouží si ji,“ uvádí se v prohlášení.

„S ohledem na události, které následovaly po rozhodnutích přijatých včera parlamentem Moldavské republiky, Evropská unie opět silně vyzývá ke klidnému a zdrženlivému jednání. Dialog mezi demokraticky zvolenými zástupci by měl zůstat klíčem k nalezení řešení současné politické krize,“ uvedli členové Evropské komise.

Reklama: