Ve Spojených státech provedli testování tajného letadla

LOS ANGELES | Americká společnost Otto Aviation připravila na zkoušky letadlo Celera 500L. Vývoj letounu trval asi deset let, a to přísně tajně. Větší část jeho charakteristik není známá, ale, jak píše portál The Drive, bylo toto letadlo několikrát spatřeno během rychlostních testů na letišti v Jižní Kalifornii.

Celera 500L | repro: Twitter account of Seref Sezgin

Model nazvali „letoun-střela“ kvůli tvaru trupu v podobě kapky. Přístroj řízený jedním pilotem dokáže, jak říkají, vzlétat a přistávat na jakémkoli letišti díky zvláštní konstrukci. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

V patentu se uvádí přibližná rychlost letounu, asi 740 – 820 km za hodinu v maximální výšce 20 km.

Druhé populární jednomotorové turbovrtulové letadlo, Pilatus PC-12, dokáže vyvinout maximální rychlost pouhých 530 km za hodinu, a potřebuje mnohem víc paliva, jeden galon na 8 km letu oproti stejnému objemu na 50 km letu Celery 500L.

Konstruktéři jsou přesvědčeni, že toto letadlo bude průlomem na trhu civilní letecké dopravy, poněvadž výdaje na jeho provoz budou mnohem nižší než u všech konkurentů, uzavírá agentura.