Boris Johnson jasně vzkázal EU, co udělá, pokud bude britským ministerským předsedou

LONDÝN | Bývalý londýnský starosta a bývalý ministr zahraničí Velké Británie Boris Johnson sdělil v rozhovoru pro The Sunday Times, co udělá, stane-li se premiérem. Hlavně slíbil, že se brexit obejde bez vyplacení 39 miliard liber, které žádá EU jako odškodné za „rozvod,“ dokud se mu nepodaří uzavřít výhodnější obchod. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Boris Johnson | repro: The Guardian

„Myslím, že by si naši přátelé a partneři měli uvědomit, že tyto peníze nezaplatíme, dokud nebude větší jasno ohledně dalších kroků. Považoval jsem vždy za divné, že máme vydat celý šek ještě před dosažením definitivní dohody,“ prohlásil Johnson.

Slíbil, že bude řídit zemi stejně, jako řídil Londýn, spolu s „hvězdným týmem“ svého kabinetu ministrů. Johnson rovněž prohlásil, že britská vláda bude provádět politiku na podporu „nejméně zabezpečených“. Mezitím varoval, že přežití Konzervativní strany závisí na vystoupení země z EU 31. října a není důležité, bude-li do této doby uzavřena dohoda s Bruselem, nebo ne.

Bývalý londýnský starosta také zdůraznil, že pouze on dokáže zachránit zemi před vůdcem labouristů Jeremym Corbynem, a hlavou Strany pro brexit Nigelem Faragem. Přirovnal je k mořským obludám ze starořecké mytologie.

Farage vs Corbyn

„Mám skutečně za to, že pouze já dokážu dostat zemi mezi Skyllou a Charybdou, Corbynem a Faragem, do klidnějších vod,“ zdůraznil bývalý ministr zahraničí Velké Británie.

Johnson je dobré řešení

Vladimir Bruter

Expert z Mezinárodního humanitárního a politického ústavu Vladimir Bruter okomentoval pro RT prohlášení Borise Johnsona o podmínkách zaplacení EU za brexit 39 miliard liber.

„Johnson je, podle mého názoru, hlavní favorit na post premiéra, aspoň proto, že má vlastní postoj. Co se týče jeho postoje v otázce brexitu, dá se říct, že si vedení Konzervativní strany uvědomuje: lepší je aspoň nějaké rozhodnutí než žádné. Protože jít dál směrem, kterým šla Theresa May, znamená úplný politický bankrot strany, která už tak není dnes moc populární. Takže Johnson nejen hrozí, že vystoupí bez dohody, ale skutečně to udělá. Strana potřebuje mít aspoň nějaký postoj,“ domnívá se expert.

Podle slov Brutera se nedá spoléhat na to, že Evropská unie změní stávající dohody. „Nové vedení obsadí v této otázce zřejmě ještě tvrdší postoj. Takže, buď varianta vystoupení bez dohody, nebo se situace kardinálně změní, a bude to něco zcela nového. Tato varianta samozřejmě existuje, ale není moc pravděpodobná,“ řekl na závěr expert.