Zavražděný nevlastní bratr předsedy KLDR Kim Čong-una byl agent CIA

WASHINGTON | Nevlastní bratr předsedy Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-una, jehož zavraždili v Malajsii v roce 2017, byl informátorem Ústřední zpravodajské služby (CIA). V pondělí o tom napsal americký list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovanou osobu seznámenou s tou záležitostí s tím, že mnohé podrobnosti o vztahu Kim Čong-nama se CIA zůstávají nejasné, informují HlavnéSprávy.sk.

Kim Čong-nam | repro: npr.org

Tisková agentura Reuters nemohla zprávu deníku nezávisle potvrdit. CIA se k informaci odmítla vyjádřit. Podle zdroje The Wall Street Journal mezi Kim Čong-namem a CIA bylo spojení.

„Několik bývalých představitelů Spojených států uvedlo, že je nepravděpodobné, že by nevlastní bratr, který mnoho let žil mimo území KLDR a neměl žádnou mocenskou základnu v Pchjongjangu, mohl o uzavřených vnitřních činnostech země poskytnout podrobnosti,“ napsal The Wall Street Journal.

Kim Čong-nam byl nevlastním bratrem současného předsedy KLDR Kim Čong-una a nejstarším synem jejich společného otce, bývalého předsedy KLDR Kim Čong-ila. Dlouhá léta žil v dobrovolném exilu v Macau a vyjadřoval se poměrně kriticky na adresu severokorejského režimu i samotného Kim Čong-una.
Z vraždy Kim Čong-nam obvinili dvě mladé ženy, které podle žaloby potřeli Kimova tvář nervově látkou VX.
Korejská republika krátce po útoku obvinila KLDR, že atentát nařídila. Pchjongjang však obvinění Soulu popřel.