Zavražděný nevlastní bratr předsedy KLDR Kim Čong-una byl agent CIA

WASHINGTON | Nevlastní bratr předsedy Korejské lidově demokratické republiky Kim Čong-una, jehož zavraždili v Malajsii v roce 2017, byl informátorem Ústřední zpravodajské služby (CIA). V pondělí o tom napsal americký list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovanou osobu seznámenou s tou záležitostí s tím, že mnohé podrobnosti o vztahu Kim Čong-nama se CIA zůstávají nejasné, informují HlavnéSprávy.sk.

Kim Čong-nam | repro: npr.org

Tisková agentura Reuters nemohla zprávu deníku nezávisle potvrdit. CIA se k informaci odmítla vyjádřit. Podle zdroje The Wall Street Journal mezi Kim Čong-namem a CIA bylo spojení.

„Několik bývalých představitelů Spojených států uvedlo, že je nepravděpodobné, že by nevlastní bratr, který mnoho let žil mimo území KLDR a neměl žádnou mocenskou základnu v Pchjongjangu, mohl o uzavřených vnitřních činnostech země poskytnout podrobnosti,“ napsal The Wall Street Journal.

Kim Čong-nam byl nevlastním bratrem současného předsedy KLDR Kim Čong-una a nejstarším synem jejich společného otce, bývalého předsedy KLDR Kim Čong-ila. Dlouhá léta žil v dobrovolném exilu v Macau a vyjadřoval se poměrně kriticky na adresu severokorejského režimu i samotného Kim Čong-una.
Z vraždy Kim Čong-nam obvinili dvě mladé ženy, které podle žaloby potřeli Kimova tvář nervově látkou VX.
Korejská republika krátce po útoku obvinila KLDR, že atentát nařídila. Pchjongjang však obvinění Soulu popřel.

loading...
Reklama:
loading...