Dnes budou uděleny Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku

PRAHA | Asociace Nezávislých médií společně s CS Institutem pořádá už 4. ročník udělování Krameriových cen za nezávislou žurnalistiku.

Ilustrační snímek

Tato cena byla založena roku 2016 jak výraz snahy o přemostění zbytečných propastí a nedorozumění mezi tzv. tradičními médii a tzv. alternativními médii v přesvědčení, že je jen jedna žurnalistika, ta dobrá, kvalitní, seriózní a odpovědná, a je druhotné, zda ji produkují tradiční sdělovací prostředky nebo menší subjekty nezávislé na velkých mediálních domech a jejich vlastnících.

Ona „nezávislost“ v názvu Krameriovy ceny je výrazem osobnostní integrity, samostatného myšlení a odpovědného výkonu novinářské práce. Právě proto se laureáty ceny až doposud vždy stávali zhruba v rovném počtu novináři z tzv. mainstreamu a tzv. alternativy.

Z dosavadních laureátů jmenujme například Ondřeje Neffa, Stanislava Motla, Jana Petránka, Tomáše Hauptvogela, Roberta Mikoláše, Terezu Spencerovou, Alexandra Tomského, Danu Kyndrovou, Jana Schneidera, Vlastimila Vondrušku, Zdeňka Zbořila, Jaroslava Baštu, Ladika Větvičku a Jarka Nohavicu, či Jána Kuciaka in memoriam.

Také letos budou mezi laureáty zastoupení žurnalisté a publicisté z obou „táborů“, protože svým často dlouholetým dílem přispěli nejen k rozvoji naší žurnalistiky, ale celé demokratické společnosti.

Členy poroty jsou: Jaroslav Plesl, šéfredaktor MFDnes, Tomáš Kňourek, člen Rady Českého rozhlasu, Radomír Pekárek, šéfredaktor serveru První zprávy a Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií.

Udělování cen se koná v úterý 11. června 2019 v 16 hodin ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1. Redakce Vlasteneckých novin nominovala na letošní ročník Juliana Assange, tak uvidíme…