BBC nesmí informovat o terorismu!

LONDÝN | Ve Velké Británii bylo rozhodnuto v BBC o tom, jak mají novináři informovat o teroristických útocích. Slova „hrůza“ nebo „teror“, jsou od tohoto okamžiku slova zakázaná, a nesmí být použita. Díle je doporučeno, aby se novináři vyhnuli „teroristům a terorizmu“. Informuje The Daily Mail.

Ilustrační snímek rasistické mediální žumpy

Reportéři budou upozorněni, že se musí vyhnout používání slov popisující jakýkoliv teroristický útok, ledaže citují někoho jiného. Místo toho uvedou konkrétní podrobnosti, jako je místo a způsob teroristického útoku.

Tento verdikt znamená, že už nebude používáno spojení slov ‚teroristický útok‘, aby byl popsán například masakr na londýnském mostě nebo Manchester Aréně. Stejný teroristický čin bude teď označen jako útok na londýnský most nebo na bombový útok Manchester Arénu, píše o způsobech mediální manipulace BBC britský deník.

Poslanec David Green, bývalý poradce ministerstva vnitra řekl: „Pokud nechtějí použít tato slova, pak selhávají ve své povinnosti veřejné služby, která má být jasná a přesná.“

Toto rozhodnutí bylo testováno při novozélandském teroristickém útoku na začátku tohoto roku, kdy BBC nepoužívala výrazu teroristický útok, a odkazovala na něj jako na „střelbu v Christchurch“.

Konzervativní poslanec Andrew Bridgen řekl: „Jsou to teroristé a to jsou teroristické útoky. BBC by se neměla snažit dezinfikovat chování teroristů tím, že to lidem neřekne.“

Mluvčí redakce BBC News Kamal Ahmed hájil tento krok a řekl, že neexistuje „žádná dohodnutá definice toho, co je terorista“. Hlavní zpravodajský zdroj BBC řekl: „Terorista je to v očích jednoho muže, ale je to bojovník za svobodu v očích jiného muže“.

Mnoho reportérů BBC je rozhněváno rozhodnutím a mezi nimi panuje názor: „Konečným výsledkem je touha vytlačit slovo teror úplně mimo používaná slova, což je neobyčejně hloupé“.

BBC nařizuje zaměstnancům, nepoužívat tato slova, protože prý Terorismus je obtížný a emotivní uchopitelný s významnými politickými podtexty. Moderátoři mají používat náhražky „militantní“ nebo „džihádisté“.


Tak snad raději pana Kamala Ahmeda nechat ať si plácá, co chce, protože jít touto cestou je cesta do pekel, a k ustanovení Chalífátu. Ostatně tam již Velká Británie směřuje mílovými kroky celá léta. Posunula se na lichotivá přední místa, ve vzrůstu zločinnosti (útoky a vraždy nožem) zaujímá jedno s předních míst na světě, i když nosit u sebe zbraň, byť jen na svoji obranu je přísně zakázáno a trestáno vězením. V útocích kyselinou se propracovala Velká Británie na úplně první místo na světě. V množství znásilněných žen a dívek importovanými „novými osadníky“ zaujímá opět jedno z prvních míst na světě.

Reklama: