Černobyl. Unikátní záběry z opuštěného města, které postihla nejděsivější jaderná katastrofa

PRIPJAŤ | Třiatřicet let poté, co došlo v roce 1986 k černobylské jaderné havárii, je přístup do města duchů, Pripjati na Ukrajině, stále omezen. Nicméně, díky unikátním záběrům se nyní můžete na toto opuštěné město podívat z ptačí perspektivy a prozkoumat jej. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Záběry z dronu, které byly natočeny v sobotu 8. června, ukazují opuštěné domy a parky, stejně jako je na nich zachycen nechvalně proslulý reaktor, v němž došlo v roce 1986 ke katastrofě, píše agentura.

Uzavřená zóna Černobylské jaderné elektrárny je oblastí, která byla vystavena záření v důsledku nehody v Černobylském reaktoru. Dne 26. dubna roku 1986 byl kvůli výbuchu a požáru zcela zničen reaktor a budova energetického bloku Černobylské jaderné elektrárny se zřítila.

Druhý den bylo nouzově evakuováno město Pripjať, jelikož se radiace rozšířila do vzdálenosti několika set kilometrů. Do akcí na odstraňování následků katastrofy bylo zapojeno přes 600 tisíc lidí. Prvními likvidátory byli zaměstnanci elektrárny, hasiči a vojenští zástupci, kteří po několika týdnech zemřeli na akutní radiační syndrom.

Celkový počet zasažených lidí, kterých se tato katastrofa dotkla, se pohybuje kolem deseti milionů lidí. Na kontaminovaném území však dodnes bydlí asi pět milionů lidí.

Tisíce lidí od té doby trpí nemocemi souvisejícími s radiací, jako je rakovina či různé dětské deformace. Černobylská uzavřená zóna je střežena vojáky.

Následky havárie v Černobylu

Reklama: