Rusko v souvislosti se cvičením Severoatlantické aliance přesunulo na jih země létající radary A-50

MOSKVA | Na Kubáň byla přesunuta letadla dálkové radiolokační detekce Berijev A-50. Informoval o tom ředitel tiskové služby Jižního vojenského okruhu Ruské federace Vadim Valentinovič Astafjev. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Бериев А-50 | repro: airwar.ru

Ruská letadla A-50 uskutečnila přelet na jedno z operativních letišť nacházejících se v Krasnodarském kraji,“ upřesnil.

Letadla budou monitorovat situaci ve vzduchu nad Černým mořem v souvislosti s rozsáhlými cvičeními Severoatlantické aliance (SA), která se konají na území řady černomořských států ve východní Evropě.

„To umožní předejít případným incidentům za účasti civilních lodí a letadel, které se mohu náhodou ocitnout v zóně cvičení,“ řekl Afanasjev, Vadim Valentinovič.

Dále se uvádí, že ve vzdušném prostoru nad neutrálními vodami Černého moře jsou letadla A-50 doprovázena stíhačkami Su-27SM3.

Mega americká agrese i na severu

Vlajka vrahů v plamenech

Více než 8,5 tisíce vojáků z 18 zemí se účastní každoročního námořního cvičení NATO Baltops, které bylo zahájeno na Baltu. Cvičení se účastní především síly z Belgie, Německa, Dánska, Španělska, Nizozemska, Norska, Polska, Portugalska, Rumunska, Spojeného království, Spojených států, Turecka, Francie, Estonska a také Finska a Švédska. V tomto roce cvičení velí 2. flotila amerického námořnictva.

Cvičení se účastní námořní, vzdušné i pozemní síly včetně 50 lodí a ponorek a 40 letadel. „Centrum SA v Udeme bude řídit všechny vzdušné operace. Letadla budou spolupracovat s vojenskými námořními silami k zajištění protivzdušné obrany, sledování a zajištění krytí výsadkářských operací,“ uvádí se ve zprávě. Úkolem cvičení je také nácvik pátrání po mořských minách a ponorkách, používání prostředků PVO a obrany před útoky lodí údajného protivníka.

„Baltské moře má životně důležitý strategický význam pro alianci a hraničí se šesti zeměmi SA,“ řekla oficiální mluvčí SA Oana Lungescu. „Cvičení má prověřit, jak naše síly pracují společně, a ukázat, že SA se může ubránit před každým protivníkem,“ uvádí její slova aliance.

Ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Kužegetovič Šojgu předtím prohlásil, že rozšiřování vojenského potenciálu SA ničí existující bezpečnostní systém ve světě a nutí Moskvu přijímat odvetná opatření.