Demonstrace v Hongkongu: Nevměšujte se do našich záležitostí, vzkazuje Čína banditům do Washingtonu

PEKING | Čína v úterý reagovala na prohlášení amerického ministerstva zahraničí, které vyjádřilo znepokojení nad návrhem zákona, jenž umožní vydávat podezřelé ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Proti zákonu v neděli ve městě demonstrovalo až milion lidí.

Ilustrační snímek

Až milion lidí v neděli vyšlo do ulic Hongkongu, aby vyjádřili nesouhlas k návrhu extradičního zákona. Úřady však tvrdí, že se demonstrací účastnilo maximálně 300 tisíc lidí, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagus v pondělí prohlásila, že pokračující eroze rámce jedné země, jednoho systému ohrožuje dlouhotrvající zvláštní status Hongkongu v mezinárodních vztazích.

„Spojené státy sdílí obavy mnoha obyvatel Hongkongu, že nedostatek procesní ochrany v navržené legislativě může podkopat autonomii Hongkongu a mít negativní dopad na ochranu lidských práv, základních svobod a demokratických hodnot, které toto území po dlouhou má,“ kvákala americká mluvčí.

Ortagus dále varovala, že nová legislativa může poškodit obchodní klima Hongkongu a vystavit americké občany v Hongkongu nevypočitatelné čínské spravedlnosti.

V úterý na tato slova reagoval Peking. Podle ministerstva zahraničí země šlo o nezodpovědné a chybné komentáře: „Požadujeme, aby Spojené státy byly obezřetné a přestaly v jakékoliv formě zasahovat do vnitřních záležitostí Hongkongu a vnitřních záležitostí Číny,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Šuang dodal, že Peking plně podporuje vládu Hongkongu v její snaze zákon přijmout. Ten umožňuje vydávání podezřelých do jakékoliv jurisdikce, a to i v případě, že není podepsána extradiční smlouva. To se týká i pevninské Číny. Což je mezinárodně komfortní.

Správkyně Hongkongu Carrie Lam v úterý prohlásila, že protestům ustupovat nehodlá a návrh zákona půjde ve středu do druhého čtení. Podle ní se jedná o významnou legislativu, která má zabránit, aby se z Hongkongu, který v roce 1997 Britové předali Číně, stalo útočiště pro kriminálníky. Jedná se o iniciativu zákonodárců, co je demokratičtějšího než přijatý zákon…

Hongkong je zvláštní administrativní oblastí Čínské lidové republiky, která má vlastní vládní a ekonomický systém oddělený od Číny.