Pentagon vyloučil z výcviku na F-35 turecké piloty

WASHINGTON | Turečtí piloti, kteří absolvovali výcvik na americké vojenské letecké základně v Arizoně zaměřený na řízení stíhacích letounů F-35, byli vyloučeni z letů, informuje agentura Reuters s odkazem na zástupce Pentagonu.

Pentagon – Doupě světového terorismu

Předtím bylo v časopise Foreign Policy uvedeno, že vůdce Pentagonu Patrick Shanahan informoval svého tureckého kolegu Hulusiho Akara, že piloti, kteří se učí létat ve Spojených státech na F-35, musí opustit zemi do 31. července, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Agentura dále dodává, že toto rozhodnutí bylo učiněno na pozadí jednání mezi SS a Tureckem, během něhož Washington odrazuje Ankaru od nákupu ruského protiletadlového raketového komplexu S-400. A to za použití všech kriminálních způsobů, vyhrožování, vydírání a dokonce i krádeže, jelikož odmítá dodat Turecku již zaplacených sto letounů F-35.

„Ministerstvo ví, že turečtí piloti nelétají,“ cituje agentura Reuters slova oficiálního zástupce Pentagonu Mika Andrewse. „Pokud Turecko nezmění svou politiku, budeme i nadále úzce spolupracovat s naším tureckým spojencem v omezování jejich účasti v programu F-35,“ dodal Andrews. Což je čisté a čiré vydírání.


Předtím turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan opětovně navrhl americkému vůdci Donaldu J. Trumpovi, aby byla vytvořena společná pracovní skupina pro S-400.
Turecko již prohlásilo, že se nevzdá plánů na nákup S-400 a že první dodávka systémů protivzdušné obrany má dorazit do země v červenci.
SS tvrdí, že systémy S-400 jsou neslučitelné se standardy Severoatlantické aliance, vyhrožují sankcemi za jejich případný nákup a opakovaně tvrdí, že mohou oddálit nebo zrušit proces prodeje nejnovějších letadel F-35. Aliance však tvrzení SS vyvrací s tím, že je to autonomní rozhodnutí Turecka.
Turecko je jedním z účastníků mezinárodního programu USA na výrobu F-35. Turecko také opakovaně uvedlo, že S-400 nepředstavuje hrozbu pro americké F-35, což také potvrzuje velení Severoatlantické aliance.