Moldavský prezident zrušil výnos o rozpuštění parlamentu

KIŠINĚV | Moldavský prezident Igor Nikolajevič Dodon zrušil v úterý výnos o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb, který v neděli podepsal úřadující premiér Pavel Filip. Informovala o tom agentura TASS.

Igor Nikolajevič Dodon – prezident Moldávie, který nenechá ze své země udělat protektorát EU

„Výnos o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb na 6. září, který podepsal Pavel Filip, není v souladu s ústavou, a proto jsem dnes podepsal dekret o jeho zrušení,“ řekl Dodon, Igor Nikolajevič na úterním briefingu konaném po skončení zasedání bezpečnostní rady státu.

Prezident to prohlásil v době politické krize, která v Moldavsku vypukla v důsledku neschopnosti sestavit novou vládu po únorových volbách, ve kterých jasnou většinu nezískala ani jedna strana. Krize vyostřila dlouhodobý politický zápas mezi moldavskou proamerickou vládou a proruským prezidentem.

Ovšem vládu bez bývalé vládní strany se podařilo na poslední pokus sestavit, to však vedlo k pokusu o protistátní puč ze strany vlády za podporu zločinců na Ústavním soudu. Novou vládní koalici se podařilo vytvořit až 8. června, kdy se Dodon podporovaní socialisté dohodli na spolupráci s proevropským a protioligarchickým blokem, který je však bývalé vládě opoziční.

Nezvyklá jednota EU, SS a Ruska

Ústavní soud dal následně úřadujícímu premiérovi Filipovi (PDM) pravomoc podepsat výnos o rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb namísto prezidenta Dodona. Samotný Dodon to označil za pokus o uchvácení moci.

Evropská unie, Spojené státy, Rusko i mezinárodní organizace vyslovují znepokojení nad současnou politickou krizí v Moldavsku, vyjadřují připravenost spolupracovat s tamním parlamentem i novou vládou a vyzývají k řešení sporů prostřednictvím dialogu, tím se postavili jednotně staré vládě Filipa zády.

Reklama: