Turecký generál ve výslužbě vysvětlil, proč nemohou být dodávky Patriotů alternativou S-400

ANKARA | Spojené státy (SS) i nadále vyvíjejí nátlak na Turecko, a to v souvislosti s nákupem ruských protiletadlových raketových komplexů S-400. Uvádějí k tomu různé důvody, jako například neslučitelnost těchto komplexů s protiraketovými systémy Severoatlantické aliance (SA) či jejich možné využití pro průzkumy. Jako alternativa ruských komplexů jsou nabízeny dodávky amerických Patriotů.

S-400

Tyto alternativní dodávky však nedokáží uspokojit potřeby Turecka v oblasti protivzdušné obrany. V komentáři pro Sputnik to uvedl bývalý velitel turecké vojensko-letecké základny a Turecké letecké agentury, generálporučík ve výslužbě tureckého vojenského letectva Erdogan Karakuş, cituje emeritního generále světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Turecko nepovažuje návrh americké strany dodávat Patrioty za dostačující k zajištění svých potřeb v oblasti obrany. Tyto dodávky nebudou moci uspokojit potřeby Turecka v oblasti protivzdušné obrany. Právě z tohoto důvodu trvá Ankara na nákupu komplexů S-400. Turecko si uvědomuje, že pokud mu budou poskytnuty americké systémy Patriot, pak nemůže být ani řeč o jakémkoli předání technologií. V souvislosti s tím již na samém počátku vznikly problémy s dodávkami Patriotů. Když jsme americké straně navrhli, aby nám dodávala tyto systémy za podmínky, že bude několik náhradních dílů vyrobeno na území Turecka, setkali jsme se s odmítnutím Washingtonu. Proto jsme nyní rozhodnuti, že koupíme S-400,“ řekl generál.

„Je známo, že dříve Turecko plánovalo koupit systém protivzdušné obrany čínské výroby. Američané však do tohoto procesu zasáhli, v důsledku čehož byla naše dohoda a čínskou stranou anulována. A nyní se USA všemožně snaží zabránit nám v nákupu S-400. Tato situace ještě jednou ukazuje nutnost dalšího upevňování spolupráce v této sféře mezi Tureckem a Ruskem,“ řekl závěrem.


Jednání mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400 začala již v roce 2016. V roce 2017 Rusko potvrdilo, že obě strany uzavřely dohodu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan tehdy oznámil, že záloha již byla zaplacena.
Spojené státy se však stále ještě snaží zabránit dodávkám S-400 do Turecka. Washington vyhrožuje sankcemi a opakovaně prohlásil, že hodlá zdržet nebo zcela zrušit prodej Turecku svých stíhaček F-35.
Ankara ale trvá na tom, že se plánů ohledně nákupu S-400 nezřekne. Uvádí se, že první dodávku systémů protivzdušné obrany má Turecko obdržet v červenci. Podle SS jsou však komplexy S-400 neslučitelné s normami SA.