Zavraždí Assange? Američané chtějí jeho vydání z Británie. Půjde rovnou na smrt?

WASHINGTON – LONDÝN | Vláda Spojených států (SS) oficiálně předala Spojenému království žádost o vydání zakladatele webové stránky WikiLeaks Juliana Assange. Uvedl to v úterý nejmenovaný představitel SS, jehož citovala tisková agentura AP. Zavraždí Assange ve Spojených státech? Půjde politický vězeň za šíření pravdy rovnou na smrt pod ruce amerických hrdlořezů?

Julian Assange po zatčení britskými bastardy | repro: Sputnik (© REUTERS / Henry Nicholls)

Assange čelí 18 bodům obžaloby, ve které je obviněn ze získávání a zveřejňování tajných informací a ze zosnování spiknutí s bývalou příslušnicí americké armády Chelsea Manning, jehož cílem bylo rozluštění počítačového hesla ministerstva obrany. Chelsea Manning byla tehdy, ještě před změnou pohlaví, známá jako Bradley Manning.

Assange (47) byl 11. dubna násilně vystěhován z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se ukrýval od roku 2012, protože Ekvádor mu udělil politický azyl. Ještě na ambasádě v rozporu s mezinárodním právem jej brutálně zatkla britská policie, v současnosti si odpykává 50-týdenní trest za porušení podmínek propuštění na kauci, že údajně opustil Londýn, ač v něm na ambasádě stále byl – stal se tak politickým vězněm britské zločinecké justice.

Švédsko rovněž žádá vydání Assange, chce ho totiž poslechnout v případě údajného znásilnění. Spáchání tohoto trestného činu Assange popírá. Švédsko mimo Severoatlantickou alianci pro SS vždy dělalo špinavou práci jako americký poslušný pudl.

Reklama: