Indie vyšle v červenci kosmickou loď Čandraján-2 na Měsíc

NOVÉ DILLÍ | Indická kosmická agentura ISRO představila ve středu svou vesmírnou loď Čandraján-2, kterou v červenci plánuje vyslat na Měsíc. Na jeho povrchu má zařízení přistát začátkem září.

Indický lunární program, Chandrayaan-2 | repro: The Week

Kosmická loď sestává z měsíčního Orbiter, přistávacího modulu a roveru, přičemž všechny součásti byly vyvinuty v Indii. Pokud by se mise skončila úspěšně, Indie by se stala v pořadí pouze čtvrtou zemí světa, která by provedla měkké přistání na povrchu Měsíce – po Spojených státech, Rusku v rámci Sovětského svazu a Číně.

Čandraján-2 bude druhou indickou lunární mise. První misi čandraján-1 v roce 2008 činil pouze měsíční satelit. Druhá mise se zaměří na měsíční povrch a bude shromažďovat údaje o vodě, minerálech a skalních útvarech.

Podle plánů ISRO by měly měsíční modul a měsíční vozidlo dosednout na jižní pól Měsíce, přičemž by šlo o vůbec první přistání vesmírného zařízení v této oblasti, informuje stanice BBC.

Vědci předpokládají, že měsíční vozidlo bude na Měsíci operovat 14 dní, uvedl pro deník The Times of India ředitel ISRO Kailasavadivoo Sivan. „Rover bude analyzovat obsah lunárního povrchu a posílat data a fotografie zpět na Zemi,“ řekl.

Reklama: