Oběť cenzury Facebooku ekvádorský exprezident přešel k ruské síti VKontakte

QUITO – BRUSEL | Bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa si založil veřejný profil na ruské sociální síti VKontakte. Svým příznivcům to oznámil prostřednictvím sítě Twitter, přičemž v tomto mikroblogu uvedl i link na svůj nový účet.

Rafael Correa | foto: lainfo.es

Jak informovala agentura TASS, na stránce Corery na síti VKontakte je zatím jen jeho fotografie v košili s vyšitým vzorem z předkolumbovské éry. Právě v takových košilích se Correa, dokud působil ve funkci prezidenta, často objevoval na oficiálních akcích.

Za krátký čas Correa profil začalo sledovat více než 12 tisíc lidí. Profilová stránka obsahuje také odkazy na oficiální webovou stránku Correa, jeho stránku na síti Twitter i jeho osobní kanál v aplikaci Telegram.

Jak poznamenal ekvádorský deník El Comercio, rozhodnutí přejít k ruské sociální síti přijal Correa po tom, jak mu administrátor sítě Facebook dvakrát odstranil jeho účet. Poprvé k tomu došlo 11. dubna – v den, kdy britští policisté zadrželi zakladatele WikiLeaks Juliana Assange na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Correa si účet na Facebooku vytvořil znovu 7. června, ale už o den později mu ho administrátor znovu zablokoval.


Correa, který byl prezidentem Ekvádoru v letech 2007-17, žije momentálně v Belgii, odkud pochází jeho manželka.
Correa je obviněn z únosu opozičního politika Fernanda Balda a v roce 2012 byl na něj vydán zatykač. Correa však popírá jakoukoli účast na tomto zločinu.