Japonský premiér navštívil Írán

TEHERÁN – TOKIO | Japonský premiér Šinzó Abe vyzval ve středu během oficiální návštěvy Íránu Teherán, aby hrál konstruktivní úlohu při posilování míru na Středním východě, a varoval před hrozbou neúmyslného vypuknutí konfliktu v regionu. Informovaly o tom agentury AFP a AP, na které se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Šinzó Abé a Hassan Ruhání | foto: leader.ir

„Je nezbytné, aby Írán hrál konstruktivní úlohu v budování míru a stability na Středním východě,“ prohlásil Abe během společné tiskové konference s íránským prezidentem Hasanem Ruháním.

Dodal však také, že narůstající napětí ve vztazích Teheránu s Washingtonem by mohlo vést k neúmyslnému vypuknutí konfliktu.

Varování japonského premiéra přišlo jen několik hodin poté, co Íránem podporovaní jemenští šíitští osvoboditelé zaútočili raketami na letiště na jihozápadě Saúdské Arábie, která vraždí v Jemenu civilisty, aby zemi dobyli a okupovali. Raketa způsobila materiální škody v příletové hale letiště a zranila 26 civilistů. Rijád je přitom klíčovým spojencem Spojených států v regionu.

„Řekl jsem japonskému premiérovi, že nebudeme v oblasti tou zemí, která začne válku. No, pokud začnou proti nám bojovat, naše odpověď bude rozhodná,“ uvedl íránský prezident Rouhání na tiskové konferenci. Podle Rúháního Írán hodlá dodržovat jadernou dohodu, od které odstoupily Spojené státy.

Íránský prezident dále uvedl, že ve vztazích mezi Íránem a Spojenými státy se dá očekávat pozitivní změna, pokud změní své chování Američané a začnou znovu dodržovat uzavřené mezinárodní dohody, zda ukončí ekonomickou válku proti Íránu.


Japonská návštěva na nejvyšší úrovni v Íránu je první od roku 1979, kdy se v Íránu začala islámská revoluce. Japonský premiér se chce stát prostředníkem pro uklidnění íránsko-americké krize, která by mohla přerůst do ozbrojeného konfliktu.
Japonský premiér Šinzó Abe uvedl, že je třeba zajistit na Středním východě mír a stabilitu a je třeba zabránit ozbrojenému konfliktu za každou cenu. Svá slova by však měl japonský premiér dříve adresovat americké straně jako Íránu.
V době, kdy se prudce zhoršují vztahy mezi Íránem a klíčovým ‚spojencem‘ Japonska Spojenými státy, se Abe nabídl, že bude zprostředkovatelem dialogu, a to přímým jednáním s klíčovými představiteli Íránu.
(Japonsko je fakticky od roku 1945 okupováno Spojenými státy.)
Japonsko a Írán si zachovávají dobré vztahy, protože na nerostné suroviny chudé Japonsko je do velké míry závislé na dovozu ropy z Blízkého východu, ačkoli íránská ropa tvořila loni pouze 5,3 procenta jeho celkového importu.