Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí neodpověděl na poselství vůdce SS Donalda Johna Trumpa

TEHERÁN | Nejvyšší představitel Íránu ájatolláh Sajjid Alí Chameneí neodpověděl na poselství vůdce Spojených států (SS) Donalda Johna Trumpa, které mu předal japonský premiér Šinzó Abe. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ajatolláh Sájid Alí Chameneí

Podle zprávy uveřejněné na webových stránkách Chameneího japonský premiér na začátku jeho setkání s nejvyšším představitelem Íránu sdělil: „Chci předat Vaší Excelenci zprávu od prezidenta Spojených států“. Sajjid Alí Chameneí odpověděl: „Nemám odpověď a nebudu ji mít na poselství prezidenta Spojených států, které mi vyřídíte. Považuji Trumpa za člověka, který si nezaslouží žádnou zprávu (jako odpověď).“

Podrobnosti o tom, co Abe předal vedení Íránu od vůdce SS, nejsou uvedeny. Chameneí také prohlásil, že Írán nevěří SS a nebude opakovat hořkou zkušenost získanou během jednání s Američany v rámci Společného komplexního plánu činností v jaderném programu.

„Vůbec nevěříme, že Spojené státy chtějí upřímné vztahy s Íránem, protože upřímné jednání nikdy nebude pocházet od takového člověka jako je Trump. Upřímnost je v případě amerických úředníků velmi vzácný jev,“ řekl Chameneí.

Abe přiletěl ve středu na oficiální návštěvou do Teheránu a stal se tak po 41 letech prvním japonským premiérem, který navštívil Írán. Návštěva předsedy japonské vlády probíhá v podmínkách vyostřených vztahů mezi dvěma partnery Tokia – Teheránem a Washingtonem, k němuž došlo v souvislosti se zpřísněním protiíránských sankcí ze strany SS a růstem vojenského napětí.

Jak sdělil Sputniku zdroj obeznámený se situací, skutečným cílem návštěvy japonského premiéra v Íránu je přivezení Chameneího na summit G20, který se bude konat v červnu v Ósace, a zorganizování jeho jednání s Trumpem.


V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi SS a Íránem značně vyostřila.
Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství a i nadále zesilují sankční nátlak.
Podle všeho je cílem Washingtonu změna chování Islámské republiky. SS také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci.
V reakci na to Írán prohlásil Centrální velení ozbrojených sil SS (CENTCOM) za teroristickou organizaci a samotné Spojené státy pak označil za stát podporující terorismus.
Následně poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že SS posílají k íránským břehům letadlovou loď Abraham Lincoln a bombardéry.
Podle jeho slov tím Washington dává íránskému režimu jasný a nepochybný signál o tom, že jakýkoli útok na zájmy Spojených států nebo jejich spojenců bude nelítostně odražen.
Vůdce SS Donald John Trump přitom prohlásil, že doufá, že se podaří zabránit válce s Íránem.
Stejně tak i íránský duchovní vůdce Alí Hameneí prohlásil, že Írán nehodlá válčit s SS. Podle jeho slov však bude i nadále klást Washingtonu odpor.

Reklama: